Determination of wind energy potential in Bolu Abant İzzet Baysal University campus
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi yerleşkesinin rüzgar enerjisi potansiyelinin belirlenmesi
- Tez No: 606221
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde tüketilen enerjilerin çoğu, fosil kaynaklı benzin, doğal gaz, dizel gibi petrolden ve kömürden elde edilen sonlu miktarda ve tükenebilir enerji türlerindendir. Bu enerji türlerinin atmosfere ve çevreye verdiği zarar doğadaki dengeyi bozmaya, toplumlar arasındaki huzursuzluğu artırmaya ve ayrıca birçok canlı varlığı tehdit eder düzeye varmaktadır. Diğer yandan, dünya nüfusunun her geçen gün giderek artması ve teknolojik ilerlemelerle birlikte enerjiye duyulan ihtiyaç da gittikçe artmaktadır. Bu durum, ülkeleri enerji gereksinimini karşılamak için yeni enerji kaynakları arayışlarına zorlamıştır. Fosil kaynaklı enerjilerin yanı sıra, teknolojileri gelişmiş ve gelişmekte olan rüzgâr ve güneşten yararlanarak elektrik enerjisi üretilmesi gibi yenilenebilir, teorik olarak sonsuz, kaynaklardan enerjinin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Ancak, jeografik olarak herhangi bir konum veya bölgenin rüzgâr veya güneşten elektrik enerjisinin üretmesi öncesinde, o bölgenin yeterli düzeyde enerjisi üretebilme potansiyelinin bulunup-bulunmadığının araştırılıp analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yerleşkesi yakınında bulunan bir konumdan alınan 12 aylık rüzgâr verilerinin analizleri yapılmış ve rüzgâr potansiyeli belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, most of the energies consumed in many countries of the world are finite amounts and consumable energy types obtained from petroleum and coal such as fossil-derived gasoline, natural gas, and diesel. The harm that these types of energy cause to the atmosphere and the environment is destroying the balance in nature, increasing unrest among societies, and threatening many living beings. On the other hand, with the increasing world population and technological advances, the need for energy is increasing. This has forced countries to seek new sources of energy to meet their energy needs. In addition to fossil-derived energies, renewable, theoretically endless, the use of energy from sources has become compulsory, such as the generation of electrical energy through the use of advanced and emerging technologies, such as wind and sun. However, geographically, it is necessary to investigate and analyze whether a location or region has the potential to generate sufficient energy before generating electricity from wind or sun. In this study, wind data obtained for 12 months from a location neighboring the Abant Izzet Baysal University Campus in Bolu were analyzed and wind potential was determined.