Modifiye '2 portal' henry yaklaşımı ile ameliyat yapılan asetabulum kırıklı hastaların değerlendirilmesi
Assessment of the patients with acetabulum fractures which are surgically treated by modifier '2 portal' henry approach
  1. Tez No: 452907
  2. Yazar: HALİL CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ ŞARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalışmamızda Henry yaklaşım kısa dış rotator kasları koruyacak şekilde modifiye edilerek ameliyatı yapılan 20 asetabulum fraktürlü hastanın klinik analizleri geriye yönelik olarak incelendi. Bu çalışmada amacımız M.piriformis ile M.gemellus superior ve M.gemellus inferior ile M.quadratus femoris arasından oluşturulan portaller yardımı ile asetabulum kırıklarına açık redüksiyon internal fiksasyon ameliyatı yapmaktı. Bu yaklaşımda kısa dış rotator kasların femoral yapışma yerleri korunarak femur başının, kırık fragmanların ve asetabulumun vasküler desteğine zarar verilmemiş olur. Hastalarımızın 10'unda basit, 10'unda kompleks kırık vardı. Onbeş hastada (%75) anatomik, 4 hastada (%20) yeterli, 1 hastada (%5) kötü redüksiyon elde edildi. Radyografik sonuçlara göre 8 mükemmel, 11 iyi ve 1 kötü sonuç elde edildi. Yirmi hastanın 4'ünde (%20) HO görüldü. Sadece 1 hastada HO nedeniyle eklem hareketleri önemli derecede azalmıştı. Diğer komplikasyonlar açısından sadece 1 hastada yüzeyel yara yeri enfeksiyonu görüldü. İyatrojenik siyatik sinir hasarı ve flep nekrozu görülmedi. Uyguladığımız tekniğin biyolojik,femur başının vaskülaritesine zara vermeyen ve HO oranlarının düşük olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, a muscle-protecting modification of the extensile Henry approach is described. A prospective clinical analysis was performed on 20 patients who underwent surgery for acetabular fractures. The technique aims at achieving osteosynthesis by creating two windows: superiorly between the piriformis and gemellus superior and inferiorly between the gemellus inferior and quadratus femoris. The approach spares the division of external rotators of the hip, thus preventing iatrogenic damage to the vascularity of the head of the femur and of the fracture fragments. There were 10 simple and 10 complex associated fracture patterns. Reduction was anatomic in15 patients (%75), satisfactory in 4 patients (% 20), and unsatisfactory in 1 patient (%5). Radiographic results at follow-up were 8 excellent results, 11 good results, and 1 poor results. Four heterotopic ossification occurred in 20 patients (%20). In the 3 patients with heterotopic ossification, only one patient had a significant decrease in hip range of motion. Additional complication was a case of superficial wound infection. There were no iatrogenic injuries to the sciatic nerve, nor was there any development of flap necrosis. The technique is biologic, and prevents further damage to vascularity of the head of the femur and heterotopic ossification.