Sistemik ve topikal ozon uygulamalarının ratlarda çekim sonrası alveoler kemik iyileşmesine olan etkilerinin histomorfometrik olarak incelenmesi
Histomorphometri̇c evaluation of the effect of systemi̇c and topi̇cal ozone on alveolar bone heali̇ng process after tooth extracti̇on in rats
- Tez No: 452906
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı; günümüzde tıbbın birçok alanında kullanılan ve popüler hale gelen ozon gazının sistemik ve topikal uygulamalarının sonucu alveoler kemik iyileşmesine olan etkilerinin araştırılmasıdır.Yaşları 90 gün ve ağırlıkları 250-300 gram(gr) olan 112 erkek Wistar rat(rattus norvegicus albinus), her grupta 14 rat olacak şekilde 8 gruba ayrıldı, gruplardan 7 tanesi deney grubu (deney A, deney B, deney C, deney D, deney E, deney F ve deney G) olarak ve gruplardan bir tanesi de kontrol grubu(K) olarak kabul edildi. Deney grupları da 14.ncü ve 28.nci günlerde sakrifiye edilmek üzere toplamda her grupta 7 adet rat olacak şekilde 2 alt gruba ayrıldı. Deney hayvanlarının sağ maksiller santral dişleri genel anestezi altında, lokal anestezik madde ile desteklenerek çekildi. Sakrifikasyon işleminden sonra kesme inceltme sistemi kullanılarak histolojik kesitler hazırlandı.Yapılan histomorfometrik incelemeler sonucunda uzun dönem sistemik ozon uygulanan gruplarda yeni oluşan kemik miktarının diğer gruplara göre daha fazla olduğu görüldü. Topikal ozon uygulanan gruplar incelendiğinde topikal ozonun bir etkinliğinin olmadığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of systemic and topical ozone applications on alveolar bone healing which is used in many areas of medicine and became popular nowadays.One hundred and twelve male Wistar rats (rattus norvegicus albinus), aged 90 days and weighing 250-300 gr, were divided into eight groups of 14 rats each, seven of them were considered experimental (test A, test B, test C, test D, test E, test F, test G) and one of them was used as control(K). The experimental groups have been divided into 2 sub-groups which includes seven rats and these groups have been sacrificed on 14. and 28. days. General anesthesia in addition with local anesthesia was administered and their maxillary right central incisors were extracted. After sacrifice protocol histological sections were prepared using a shear thinning system.İn the groups treated with long-term systemic ozone histomorphometric studies showed that newly bone formation was more than the other groups The effectiveness of ozone in the topically ozone applied groups has been examined and topically ozone turned out not to be effective.