Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki akciğer kanserli olguların klinik özeliklerinin değerlendirilmesi.
Evaluation of the clinical characteristics of patients with lung cancer in Southeast Anatolia region
  1. Tez No: 452911
  2. Yazar: ABDULLAH KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akciğer kanseri epidemiyolojik ve demografik özelikleri toplumlar arasında ve aynı toplumda cinsler arasında farklılık gösterebilir. Yapılan çalışmalarda gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında da bu fark gözlenmektedir. Toplumumuz verileri de gelişmiş ülkelerden farklılık arz etmektedir. Ülkemiz verilerinde coğrafik konumlar arasında farklılık göstermektedir. Bu çalışmamızda kliniğimizde takibi yapılmış olan akciğer kanserli hastaların demografik, epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin retrospektif olarak belirlenmesi amaçlanmıştır.Materyal ve MetotDicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda 2000- 2011 tarihleri arasında histopatolojik tanı konulup, tedavi uygulanan ve takibi yapılan 865 akciğer kanserli hasta retrospektif olarak değerlendirildi.BulgularAkciğer kanserli 865 hastanın; 691(%79.5)'i KHDAK, 174(%20.5)'ü KHAK idi. Hastaların 780(%90,1)'i erkek, 85(%9,9)'i kadın; yaş ortalamaları ise 59.7 yıl olarak tespit edildi.Hastalar histopatolojik alt grubuna bakıldığında KHAK 174(%20), skuamöz hücreli karsinom 242(%28), adenokarsinom 193(%22) ve histopatolojik alt tiplendirilmesi yapılamayanlar 256(%30) olarak tespit edildi.KHDAK'li hastaların %12.3'u lokal, %34.7 lokal ileri ve %53 metastatik evredeydi. Hastaların ortalama sağkalım süreleri lokal evrede 31 ay, lokal ileri grubunda 17 ay, metastatik dönem 9 ay olarak görüldü. KHAK'li hastaların %42'si sınırlı hastalık, %58'i yaygın hastalık olarak tespit edildi. KHAK'li olgularda ortalama sağkalım süreleri sınırlı hastalık 14 ay, yaygın hastalıkta 8 ay olarak tespit edildi.Hastaların sigara kullanım oranları; skuamöz hücreli kanserde %93.8, adenokaserde %72.5, KHAK'de %91.4 olarak hesaplandı. Erkek olgularda sigara kullanma oranı 577(%93), kadın olgularda ise 10(%14.5) idi.Hastaların şikâyetlerine bakıldığında 514(%59.4)'ü öksürük, hemoptizi 208(%24), dispne 315(%36.4), göğüs ağrısı 344(%39.7) ve kilo kaybı 270(%31.2) idi.SonuçÇalışmamızda hastaların histopatolojik alt gruplarına bakıldığında adeokanser hastası ülkemiz verilerine göre daha yüksek oranda olduğu görüldü. Adenokanseri olan hastalarda sigara kullanım oranı ülkemiz verilerine göre daha az izlendi. Bunun dışındaki diğer klinik ve patolojik bulgular ülkemiz ve dünya verileri ile uyumluydu.
Özet (Çeviri)
Epidemiologic and demographic characteristics of lung cancer may differ between the sexes in the same community and between communities. Studies in developed countries and developing countries, difference is also observed. Our society data show differences from developed countries.Our country data are also different among geographic locations. This study purposes to determine demographic, epidemiological and clinical characteristics of clinic follow-up study of lung cancer patients as retrospectively.Materials and MethodsDates between 2000-2011, in Dicle University Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology, 865 patients with lung cancer who histopathologically diagnosed, treated and followed-up were retrospectively evaluatedResultsAmong 865 lung cancer patients, 691 (%79.5) was NSCLC and 174 (%20.5) was SCLC. . The median patient age was 59.7 years with 780 patients (90.1%) being males and 85 (9.9%) females.The histopathological types were as follows; 174(%20) SCLC, 242(%28) squamous cell carcinoma, 193(%22) adenocarcinoma and 256(%30) unspecified NSCLC.NSCLC patients %12.3 was in local stage, %34.7 was in locally advanced and 53%. was in metastatic stage. Median survival times in local stage was 31 months, patients with locally advanced group was 17 months, and metastatic period was 9 months. İn this study SCLC of %42 patents has limited stage and %58 of were found to be a extensive stage have been determined. Median survival times in SCLC patients with limited stage was 14 months, with extensive stage was identified as 8 months.The rates of smoking among patients of squamous cell carcinoma was %93.8, adenocancer %72.5 and in SCLC was calculated as %91.4 smoking rate in men was found 577 (%93) and 10 female patients (%14.5).Looking at the complaints of 514 patients (59.4%) were cough, 208 (24%) were hemoptysis, 315 (36.4%) were dyspnea, 344 (39.7%) were chest pain, and 270 (31.2%) were weight loss.ConclusionLooking at subgroups of patients adenocanser histopathological study patients showed a higher rate than our data. According to our country smoking rate in patients with adenocarcinoma was seen less common. Except the other clinical and pathological findings were compatible with the country and world data.