Mitral kapak replasmanı sonrasında pulmoner fonksiyonların uzun dönem takibinde ortaya çıkan değişiklikler
Changes of pulmonary functions in long-term follow up after mitral valve replacement
  1. Tez No: 452912
  2. Yazar: HAKAN PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN BERKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Bu tez çalışmasında; mitral kapak hastalığı nedeni ile pulmoner fonksiyonlarda ortaya çıkmış olan restriktif ve obstrüktif değişikliklerin, yapılan mitral kapak cerrahisi sonrasında reversibl olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızın Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul Onayı alındı. Kliniğimizde Ocak 2008 ile Haziran 2011 tarihleri arasında mitral kapak patolojisi nedeni ile mitral kapak replasmanı (MVR) yapılmış olan 26 hasta çalışmaya alındı. Aort yetmezliği (AY), koroner arter hastalığı (KAH), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, vücut yüzey alanı, preoperatif transtorasik ekokardiyografi bulguları, solunum fonksiyon testi değerleri kaydedildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 programı kullanıldı. Hastalara önce normal dağılıma uygunluk testi (Shapiro-Wilk testi) uygulandı.BULGULAR: Çalışma, Ocak 2008 ? Haziran 2011 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda opere edilmiş olan 26 hasta üzerinde retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların, demografik özellikleri, ekokardiyografi bulguları ve solunum fonksiyon testleri değerlendirilmiştir.TARTIŞMA VE SONUÇ: Çalışmamızda, mitral kapak hastalığına bağlı olarak ciddi pulmoner hipertansiyonu bulunan hastalarda, mitral kapak replasmanını takiben solunum fonksiyonlarında önemli ölçüde düzelme olduğu gösterilmiştir. Bu düzelme; mitral kapak hastalıklarına bağlı olarak gelişen pulmoner fonksiyon bozukluklarının önemli bir kısmının reversibl olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate the reversibility of the changes of pulmonary functions in the group of patients who underwent mitral valve surgery. MATERIALS AND METHODS: In this study, 26 patients evaluated who underwent MVR in our clinic between January 2008 and June 2011. The patients with aortic insufficiency, coronary arterial disease, chronical obstructive lung disease were not included in the study. Patients' demographic characteristics, ecocardiographical findings and pulmonary function tests were recorded. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 program was used for statistical analysis.FINDINGS: These patients underwent MVR in Kocaeli University, School of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery between January 2008 and June 2011. We evaluated the patients retrospectively. The demographic characteristics, echocardiographic findings and pulmonary function tests were reviewed.DISCUSSION AND CONCLUSION: In our study, patients with severe pulmonary hypertension due to mitral valve disease were evaluated. Significant improvement in respiratory functions after mitral valve replacement has been demonstrated.