Ekstrakranial fetal patolojilerin mr ile görüntülenmesi
Mri of extracranial fetal pathologies
- Tez No: 452920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ADALETLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fetal anomalilerin değerlendirilmesinde ultrasonografi iyonizan radyasyon içermemesi, kolay uygulanabilmesi, gerçek zamanlı inceleme imkanı sağlaması ve çabuk sonuç vermesi nedeniyle ilk tercih edilen görüntüleme yöntemidir. Bununla birlikte anhidroamniyos ve obezite gibi durumlar sonografik yöntemi kısıtlarken, günümüzde manyetik rezonans görüntüleme (MRG) özellikle hızlı sekansların ortaya çıkması ile birlikte yaygın bir şekilde fetal anomalilerin değerlendirmesinde sonografiye yardımcı ve tamamlayıcı modalite olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda 02.01.2005?03.09.2011 tarihleri arasında perinatoloji bilim dalında 2. düzey US incelemesinde fetal ekstrakranial anomali şüphesi bulunan II. ve III. Trimesterdeki 42 gebe hastaya ait 42 fetusun MRG bulguları retrospektif olarak değerlendirilerek fetal MRG bulguları, US bulgularıyla karşılaştırıldı. Toraks, GİS ve genitoüriner sistem patolojilerinde, perineyi de içine alan kompleks anomalilerde (kloaka anomalisi, imperfore hymen), batın ve pelvisin kistik lezyonlarında, presakral kitlelerde, hidroüreteronefrozlu ve üreter anomalili olgularda MRG patolojiyi saptamada ve ayırıcı tanıda US'ye göre üstündür. Ekstremite anomalileri ve vertebra segmentasyon anomalilerini saptamada US gerçek zamanlı inceleme imkanından dolayı, MRG'ye kıyasla üstündür.
Özet (Çeviri)
To evaluate the fetal anomalies, ultrasonography is considered to be the first preffered imaging method with no ionizing radiation, easy applicability, real time examination opportunity and quick resulting. Altough, sonographic methods are restricted in case of anhydramnios and obesity, nowadays, magnetic resonance imaging (MRI), especially within the improvement of fast sequences, has been widely preferred and used as an adjunct and complementary modality to sonography for the assessment of fetal anomalies. In our research, at the perinatology 2nd level US examination, dated between 02 January 2005 and 03 March 2011, the MRI symptoms of 42 fetus belonging to 42 pregnant patients in the II. and III. trimesters with extracranial anomaly suspicions are assessed retrospectively, and the fetal MRI symptoms are compared with the US symptoms. On Thorax, GIS and genitourinary system pathologies, for complex anomalies covering the perineum -such as cloacal anomalies, imperforate hymen-, the cystic lesionings of abdomen and pelvis, presacral lumps, hydrouretcroncphrosis and ureter anomaly cases, MRI is more accurate on describing the pathology and distinctive diagnosis compared to US. However, determining the extremity anomalies and vertebral segmentation anomalies, US is more preferrable than MRI beacuse of its real time examination facilities.