Ekstrakranial internal karotis arter oklüzif hastalıklarında MRA tekniklerinin tanı değeri
The Diagnostic value of MRA techniques in the occlussive diseases of extracranial internal carotid arteries
  1. Tez No: 91941
  2. Yazar: HAKKI TATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Ekstrakranial İCA stenozlarında KA altın standart kabul edilerek, CE- MRA ve TOF MRA'nın tanısal değerleri araştırıldı. Oklüzif hastalık ön tanısı ile kliniğimize başvuran ve Doppler US ile elimine ve refere edilen 21 olgu 2D TOF MRA, CE-MRA ve KA ile incelendi. 2D TOF MRA tekniğinde; karotis bifurkasyonu santralize aksiyal planda 2D GRE sekansı uygulanılarak elde edilen verilerden MİP algoritma ile anjiogramlar oluşturuldu. CE-MRA tekniğinde ise; arkus aortadan karotis sifonuna kadar olan alanı içine alacak şekilde koronal planda, KM öncesi ve sonrasında hızlı 3D GRE sekansları uygulandı. Bu teknikte; olgulardaki değişik sirkülasyon zamanlarına bağlı olan KM'nin inceleme alanına ulaşma süresi göz önüne alınarak sekans başlama zamanı test injeksiyon yöntemi kullanılarak belirlendi. İV yolla 2 ml/sn hızında 0,02 ml/kg gadopentetate dimeglumine el ile injekte edildi ve hesaplanan gecikme zamanında tarama başlatıldı. KM verilmesinden sonra elde edilen imajlar KM öncesindeki imajlardan çıkarılarak TOF MRA'da olduğu gibi MİP algoritmi ile üç boyutlu arteriogramlar oluşturuldu. Stenoz dereceleri hafif (%0-20), orta (%30-69) ileri (%70- 99) derecede stenoz ve oklüzyon şeklinde gruplandırıldı. Her iki MRA tekniği bulguları farklı stenoz dereceleri ve oklüzyon için ayrı ayrı KA ile korele edildi. Tüm olgular göz önüne alındığında, TOF MRA ile KA arasındaki uyum %90 ve CE-MRA ile KA arasındaki uyumda %97 olarak saptandı. Klinik açıdan önemli olan %70-99 darlık derecesi için TOF MRA'nın duyarlılığı % 1 00 ve özgüllüğü %84.6 iken, CE- MRA'nın duyarlılığı %100 ve özgüllüğü ise %92.3 olarak tespit edildi. Ayrıca bir olguda ülsere plağın görüntülenmesinde TOF MRA yetersiz kaldı. 64Sonuç olarak; ekstrakranial İCA patolojilerinin görüntülenmesinde hem TOF MRA nemde CE- MRA, KA ile yüksek oranda uyum göstermektedirler. Ancak CE- MRA preoklüzyon ile oklüzyon ayrımında, ülsere plakların görüntülenmesinde ve geniş inceleme alanı ile eşlik edebilecek başka patolojilerin tespitindeki başarısıyla TOF MRA'ya oranla daha üstün bir teknik konumundadır. Bu gibi üstünlükler yanısıra; hızlı, kolay uygulanabilir ve noninvaziv özellikleri nedeniyle, CE-MRA KA'nın kontrendike olduğu durumlarda kullanılabilecek değerli bir radyolojik tanı metodudur. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DIAGNOSTIC VALUE OF MRA TECHNIQUES IN THE OCCLUSIVE DISEASES OF EXTRACRANIAL INTERNAL CAROTID ARTERIES Accepting the katether angiography as the reference imaging modality, the aim of this study is to assess the diagnostic value of TOF and CE-MRA in extracranial internal carotid artery stenosis. 21 patients who were refered to our department with diagnosis of oclusive disease and pre-evaluated with doppler sonography were examined with 2D TOF MRA, CE-MRA and catether angiography. At 2D TOF method; a 2D GRE sequence was performed in axial plan centered on the carotid bifurcation and angiograms were reconstructed by means of MIP algorithm with the obtained data. As for CE-MRA method; a fast 3D GRE sequence was applied in the coronal plan covering the area between the levels of aortic arch and carotid siphon, before and after contrast medium administration. Different circulation times were taken into consideration and the start of the sequence was tailored individually for each patient by a test bolus in the latter. 0.02ml per kilogram gadopentate dimeglumine was manually infused intravenously and examination was commenced after the calculated delay time. Images obtained after the contrast material injection were subtracted from native series and angiograms were constituted with the MIP algoritm just like the TOF MRA method. Degree of stenosis at angiograms were graded as 66mild (1-29%), moderate (30-69%), high (70-99%) and complete occlusion. Findings obtained from both MRA techniques were correlated with catether angiography results separately. When all subjects were taken into consideration; corelation between TOF MRA and catether angiography was 90 % and between CE-MRA and catether angiography it was 97 %. For the stenosis of 70-99 % which has clinical sense, sensitivity and specificity of TOF MRA were 100 % and 84.6 % respectively whereas sensitivity and specificity of CE-MRA were 100 % and 92.3 % respectively. Besides TOF MRA was inadequate in demonstration of an ulcerated plaque. In conclusion; both TOF MRA and CE-MRA revealed significant correlation with catether angiography. However CE-MRA appears to be a superior technique with its accomplishments in differention of occlusion and pre-occlusion, demonstration of ulcerated plaques and detection of possible accompanying pathologies with a broader field of view. Beside its above mentioned superlativenesses CE-MRA is a fast, noninvasive and easily performed valuable method of diagnostic radiology which can also be performed when catether angiography is contraindicated. 67