Koroner yavaş akım ve anksiyete ilişkisi
Coronary slow flow and anxiety
  1. Tez No: 452922
  2. Yazar: BEKİR AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYTURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmaya mps ya da est ile myokardiyal iskemi saptanmış,50 si NKA 50 si KYA olmak üzere toplam 100 hasta aldık.Sürekli anksiyete ile KYA asında ilişkiyi arştırmayı amaçladık.Cinsiyet,yaş durumu, sigara kullanımı,DM,HT varlığı ile STAI ve ADİ puanları incelendi.Ciddi böbrek yetmezliği,karaciğer ,kalp kapak yetmezliği bulunan,kardiyomyopatisi olan ve anksiyete anketlerini anlayamayacak düzeyde olan hastalar çalışma dışı bırakıldı.KYA erkeklerde daha sık görülmekle birlikte KYA grubunda total kolesterol ve STAIpuanı daha yüksek bulundu.Buna göre sürekli anksiyete,erkek cinsiyet ve total koleserol ile KYA arasında ilişki olabileceğini düşünüyoruz. Belki de net tedavi prosedürü bulunmayan KYA fenomeninin tedavisinde anksiyolitik tedavi de yer alabilir.Dr Vural ve ark. yaptığı çalışmada KYA hastalarında anksiyet düzeyini daha yüksek bulmaları,litaratürde statin tedavisiyle koroner akımın iyileştiğini gösteren çalışmaların bulunması bizim sonuçları destekler niteliktedir.,Ancak daha büyük çalışmlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
100 patients had been enrolled in our study; 50 patients had normal coronary arteries, 50 patients had coronary slow flow. All patients had myocardial ischemia revealed with mps and est. We aimed to investigate the possible relation between traid anxiety and coronary slow flow. Sex,age,DM,HT,lipid profiles,STAI points and ADİ points had also been invastigated.Patients with serious renal or hepatic disease , heart valve disease ,cardiomyophaty and patients who can not understand the questions in tests were not included in the study.Coronary slow flow was observed more frequently in men compared to women. STAI poınts and total cholesterol were higer in the coronary slow flow group. Our results suggest a possible relation between coronary slow, flow anxiety and total cholestrol. We may also suggest that treatment of coronary slow flow may include tranqulizer therapy. Vural et al showed the presence of high anxiety in patients with coronary slow flow and another study revealed an improvement of coronary slow flow with statin therapy. These studies support the results of our study.But more studies should be conducted on this topic.