Tip 1 diyabetes mellitus ve barsak otoimmunitesi
Type 1 diabetes and gut autoimmunity
- Tez No: 452924
- Danışmanlar: UZMAN HASAN ÖNAL, DOÇ. DR. SERVET ERDAL ADAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diyabetes mellitus insülin hormon sekresyonunun ve/veya insülin etkisinin mutlak ve göreceli azlığı sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan kronik hiperglisemik bir grup metabolizma hastalığıdır. Çocukluk ve adölesan döneminin en sık görülen endokrin-metabolik bozukluğu olan tip 1 diyabet, tek bir hastalık olmayıp etyoloji, patogenez ve genetik yönden farklılık gösteren hastalıklar grubudur. Diyabet insidansının tüm dünyada her yıl % 2-5 oranında arttığı ve bu artışın önümüzdeki yıllarda da aynı hızda devam edeceği düşünülmektedir.AMAÇ: Bu çalışmada otoimmun bir hastalık olan diyabetin oluşum patogenezi ile barsak florası bozukluğu arasında bir bağ olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.HASTA SEÇİMİ ve METOD: Çalışmamız Eylül 2010 ? Şubat 2011 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma servisine yatırılan 42 yeni tanılı tip 1 diyabetli hasta ve kontrol grubu olarak ele alınan 42 sağlıklı çocukta gerçekleştirildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, ağırlık (kg) ve boy (cm) ölçümleri, doğum şekli, doğum ağırlığı, postnatal öyküsü ve hangi ayda servise yatırıldığı, kronik başka bir hastalığının olup olmadığı hasta bilgi formuna kaydedildi. Çalışmaya alınan 42 tip 1 diyabetli ve 42 kontrol vakası HbA1c, tiroid hormonları ve antikorları, diyabet antikorları, çölyak antikorları, 25 hidroksi vitamin D3 ve gaitada mantar kültürü açısından karşılaştırıldı.SONUÇLAR: Çalışmaya alınan 42 hastanın yaşları 1 ile 16 yaş arasında değişmekte olup ortalama 7.45±3.7 yıl arasındaydı. Hastaların büyük çoğunluğu 4-9 yaş arasındaki grupta toplanmakta, 9-14 yaş aralığındaki hastalar ise, ikinci en sık yaş grubunu oluşturmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic syndrome of impaired carbohydrate, protein and fat metabolism owing to insufficient or lack of secretion of insulin. It is the most common endocrinological/metabolic disease of the childhood attributing various genetical and etiopathogenetical disorders. The incidence of diabetes mellitus is gradually increasing 2-5% every year and it tends to be much higher in the near future.AIM: In this study, we aimed to investigate any etiopathogenetic relationship between the diabetes mellitus type 1 and impaired immune system of the gut.THE STUDY POPULATION AND METHODS: The study comprised of 42 patients with newly-diagnosed type 1 diabetes mellitus and 42 control group who were admitted to the Bakırköy Pediatrics and Gynecology/Obstetrics Training and Research Hospital, İstanbul between September 2010 and February 2011. The data about age, gender, weight (kg), length (cm), delivery type, gestational weight, postnatal history, hospitalization time and duration, and history of any other chronical diseases were entered into database. HbA1c levels, thyroid levels and antibodies, diabetic related antibodies, celiac-spesific antibodies, 25 hydroxy-vitamin D3 levels and findings of fungal culture of the gut were compared between the study group (n:42) and control group (n:42).RESULTS:The average age in the study group was 7.45±3.7 years; in the range of 1-16. The patients between 4-9 years were the most common; the second common age group included the 9-14 years.