İmmün trombositopenili çocuklarda T ve B lenfosit etkileşimi ve B lenfosit proliferasyonunun patogenezdeki yeri
Interaction between T and B lymphocytes and the impact of proliferation of B lymphocytes on the pathogenesis of immune thrombocytopenia in childhood
- Tez No: 452925
- Danışmanlar: PROF. HALE ÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İmmün trombositopeni (İTP), trombosit yüzeyindeki antijenik yapılara karşı otoantikor oluşumu, bu otoantikorlarla kaplı trombositlerin retiküloendotelyal sistem tarafından ortamdan uzaklaştırılması ile karakterize bir hastalıktır.Bu çalışmada, çocukluk çağı İTP'sinde BAFF (B cell activating factor:B hücreleri aktive eden faktör) ve APRIL (a proliferation inducing ligand:çoğalmayı uyaran ligand) düzeylerini saptamak, T ve B lenfosit etkileşimi ile B lenfosit proliferasyonunun patogenezdeki yerini araştırmak ve bu proliferasyonun ortaya çıkışında etkili olabilecek diğer hücresel etkileşmeleri (T lenfosit, komplemanca B lenfositin aktivasyonu, serum BAFF, APRIL düzeyleri ile CD 21, CD40, CD154 ekspresyonları arasındaki ilişki) göstermek amaçlanmıştır.Çalışmaya 20 akut İTP, 20 kronik İTP hastası ve 20 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hasta ve kontrol grubundaki tüm olgulardan ELISA ile serum BAFF, APRIL, IL-4 ve IFN- ? düzeyleri ve akım sitometrisi ile lökosit ve lenfositlerden CD19, CD 3, CD21, CD40, CD 154 ekspresyon düzeyleri çalışılmıştır. Tedavi başlanan hasta grubunda (IVIG veya steroid) tedavinin ikinci haftasında (7-14. günler arası) bu değerlerin kontrolleri alınmıştır.B hücre proliferasyonunun çocukluk çağı İTP'sindeki etkisini değerlendirmek üzere çalıştığımız serum BAFF düzeylerinin akut İTP grubunda kronik İTP ve kontrol grubundan daha yüksek olduğu, tedavi sonrası değerlerin tedavi öncesine kıyasla belirgin gerilediği gözlendi. B hücre proliferasyonunun çocukluk çağı İTP'sindeki etkisini değerlendirmek üzere çalıştığımız ikinci molekül olan ve BAFF ile homolog özellikler taşıyan APRIL düzeylerinin BAFF ile paralel seyretmediği ve tedavi öncesi ile tedavi sonrasında akut İTP, kronik İTP ve kontrol gruplarında benzer olduğu saptandı. Th ve Th2 yanıtlarını değerlendirmek üzere çalıştığımız IL-4 ve IFN- ? düzeyleri tedavi öncesi ile tedavi sonrasında akut İTP, kronik İTP ve kontrol gruplarında benzerdi. Çocukluk çağı İTP'sinde T ve B lenfosit etkileşimini değerlendirmek amacıyla çalışılan CD3, CD 19, CD 21, CD40 ve CD154 ekspresyonları, tedavi öncesi ile tedavi sonrasında akut İTP, kronik İTP ve kontrol gruplarında benzerdi.Bu çalışma hasta sayısı sınırlı da olsa BAFF'ın akut İTP patogenezinde rol oynadığını, erişkin İTP çalışma verilerinin çocukluk çağı İTP'sinden farklı olduğunu, çocukluk çağında daha kapsamlı prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Immune thrombocytopenia is a disease characterized by forming autoantibodies against antigens on platelets and the clearance of these antibody coated platelets by reticuloendothelial system.The aim of this study is to determine the levels of B cell activating factor (BAFF) and a proliferation inducing ligand (APRIL), the interaction between T and B lymphocytes, the impact of proliferation of B lymphocytes in the pathogenesis, and other cellular interactions probably having influence on this proliferation (T lymphocyte, activating B lymphocyte with complement, relationship between the levels of BAFF and APRIL, and the expressions of CD 21, CD40, CD154) in immune thrombocytopenia of childhood.Twenty acute ITP patients, 20 chronic ITP patients, and 20 healthy subjects as a control group were enrolled in this study. BAFF, APRIL, IL-4, and IFN- ? in sera by ELISA, expressions of CD19, CD 3, CD21, CD40, CD 154 in leucocytes and lymphocytes by flow cytometry were measured in both patient and healthy groups. We also measured these parameters again after the therapy between the day seven and fourteen.Serum BAFF levels, evaluated for the impact on the pathogenesis of ITP in childhood, were significantly higher in acute ITP group than that of both chronic ITP and healthy controls and were significantly decreased compared with pretherapy. APRIL, second molecule evaluated for the impact on the pathogenesis of İTP in childhood, which is homologue to BAFF, were not correlated with BAFF levels and similar in groups before and after therapy. IL-4 and IFN- ? levels, determining the Th1 and Th2 response, were similar in groups before and after therapy. Expressions of CD3, CD19, CD21, CD40, and CD 154, evaluated for the interaction between T and B lymphocytes, were also similar in groups before and after therapy.Although, the number of patients in this study is limited, this study shows that BAFF plays role in the pathogenesis of acute ITP, and data from adult ITP studies are not similar to data from childhood ITP. More comprehensive prospective studies are required for childhood ITP.