Acil servise başvuran İnflamatuvar Barsak Hastalığı tanılı hastaların analizi
Analysis of patients with Inflammatory Bowel Disease admitted to emergency department
- Tez No: 841371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN İPEKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İnflamatuvar Barsak Hastalığı tanılı hastaların acil servise başvuru şikayetleri, sıklığı, demografik özellikleri, laboratuvar tetkikleri ve aldıkları tanıları analiz ederek, acil tıp hekimlerine yol gösterici olması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında retrospektif olarak yapılmıştır. Acil servise başvuran 18 yaşından büyük, bilinen İnflamatuvar Barsak Hastalığı tanılı 229 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, yaş, cinsiyet, bilinen kronik hastalıkları, vital bulguları, laboratuvar sonuçları ve başvuru şikayetlerine göre analiz edilmiş ve aldıkları tanılar ile sonlanımları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki olguların cinsiyet oranına bakıldığında erkek/kadın oranı 1,20/1 olarak bulundu. Crohn Hastalığının (CH) Ülseratif Kolit (ÜK) hastalığına oranı 1,75/1 idi Yaş ortalaması 42,7±14,12 (19-75) yıl idi. En sık tanılar %33,73 ÜK atak, %24,65 ile CH ataktı. Ek hastalıklar arasında Diyabetes Mellitus (p=0,009) ve hipotiroidinin (p=0,010) ÜK ile birlikteliği anlamlı idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to provide guidance to emergency physicians by analyzing the complaints, frequency, demographic characteristics, laboratory tests and diagnoses of patients diagnosed with Inflammatory Bowel Disease Materials and Method: This retrospective study was conducted between 01.01.2022 and 31.12.2022 in Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Emergency Medicine. A total of 229 patients older than 18 years of age with a known diagnosis of Inflammatory Bowel Disease who presented to the emergency department were included in the study. Patients were analyzed according to age, gender, known chronic diseases, vital signs, laboratory results and complaints at presentation and the diagnoses and outcomes were compared. Results: The male/female ratio of the cases in our study was 1,20/1. The ratio of Crohn's Disease (CD) to Ulcerative Colitis (UC) was 1,75/1. The mean age was 42.7±14.12 (19-75) years. The most common diagnoses were UC attack with 33.73% and CD attack with 24.65%. Among comorbidities, the association of diabetes mellitus (p=0.009) and hypothyroidism (p=0.010) with UC was significant.