CD247 genine ait rs858554 ve rs704848 polimorfizmlerinin immün trombositopenik purpura hastalığı ile ilişkisi
The association of CD247 gene rs858554 and rs704848 polymorphisms with immune thrombocytopenic purpura disease
- Tez No: 539879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE TOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İmmün (idyopatik) Trombositopenik Purpura (İTP), trombositlere karşı oluşan otoantikorlar nedeniyle trombositlerin parçalanması ve ortadan kaldırılması sonucu trombositopeni gelişmesi ile karakterize edinsel bir hastalıktır. İTP hastalığının otoimmün mekanizmalar sonucu geliştiği bilinmesine rağmen hastalığın kesin sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir. Trombositler, kanamanın durdurulmasında rol oynarlar. Kanama bölgelerinde birbirlerine yapışarak bir tıkaç oluştururlar. İTP çocuklarda genellikle bir infeksiyon veya aşılama sonrası akut olarak ortaya çıkar, kısa zamanda kendiliğinden düzelme eğilimindedir. Oysa erişkinlerde İTP genellikle kronik bir hastalık şeklindedir. Bu nedenle erişkin ve çocuk olgularda tedavi yaklaşımı bazı farklılıklar gösterir. Günümüz koşullarında İTP tanısını kesinleştirecek bir laboratuar testi mevcut değildir. İTP tanısı öncelikle trombositopeni yapan diğer nedenlerin dışlanması ile konmaktadır. İTP hastaları ile sağlıklı kontroller arasında yapılan karşılaştırmalarda T hücreleri ve sitokin profillerini içeren birçok immün parametrede farklılıklar olduğu bildirilmiştir. İTP hastalarında kontrollere göre T ve NK hücre sayılarında artış gözlenmezken, hücre aktivitesinde ve fonksiyonlarında azalma olduğu bildirilmiştir. T ve NK hücrelerindeki aktivite azalması, B hücreden otoantikor yapımının tetiklenmesine neden olabilir. Çünkü T hücrelerinin B hücre fonksiyonları üzerinde düzenleyici etkiye sahip olduğu özellikle antikor yapım mekanizmaları üzerinde rolü olduğu bilinmektedir. T hücre reseptörü sinyal yolaklarından kaynaklanan aksaklıkların İTP patogenezindeki yeri henüz tam olarak açığa çıkartılmamıştır. Bu bağlamda yapılacak çalışmalar İTP patogenezinin açığa çıkartılmasına katkıda bulunacaktır. Bu tez çalışmasında T hücre reseptörünün antijenine bağlandığında hücre içine sinyal iletimi yapan CD3 zeta zinciri genindeki polimorfizmler araştırılacaktır. Bu gen üzerinde bulunan bu polimorfizmlerin romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozus gibi otoimmün hastalıkların patogenezine katkısı olabileceği yapılan çalışmalar ile ileri sürülmüştür. İTP gelişimine otoantikorlar sebebiyle trombosit yıkımı neden olmaktadır, bu nedenle otoimmün bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Otoimmün hastalık temelindeki otoantikor yapım süreçleri T hücre sinyal iletisindeki bozukluklar nedeniyle olabilir. Çalışma kapsamında sağlıklı kontrol grupları ile İTP hastalarından elde edilen veriler karşılaştırılmış ve incelenen polimorfizmlerin hastalığın patogenezine doğrudan katkısının olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Immune (idiopathic) Thrombocytopenic Purpura (ITP) is an acquired disorder characterized by thrombocytopenia due to destruction and removal of platelets caused by antiplatelet autoantibodies. Although it is known that ITP develops by autoimmune mechanisms, the precise cause of the disease is not fully known yet. Platelets play an essential role to stop bleeding. They form a plug by sticking each other in the bleeding areas. ITP usually occurs acutely in children after an infection or vaccination and tends to recover spontaneously in a short time. Whereas ITP is usually a chronic disease in adults. Therefore treatment approaches differ in adults and children. Currently, there is no laboratory test to confirm the diagnosis of ITP. The diagnosis of ITP is primarily based on the exclusion of other causes of thrombocytopenia. Comparisons between ITP patients and healthy controls have reported differences in many immunological parameters including T cells and cytokine profiles. It has been reported that there is no increase in number of T and NK cell, but there is a decrease in cell activity and function in ITP patients compared with controls. Decreased activity in T and NK cells may trigger production of autoantibodies by B cells. Because it is known that T cells have a regulatory role on B cell functions, especially on antibody production mechanisms. The role of disruptions caused by T-cell receptor signaling pathways, in the pathogenesis of ITP has not been fully elucidated yet. Studies in this area will contribute to the clarification of pathogenesis of ITP. In this thesis study, we investigate polymorphisms in CD3 zeta-chain gene that transmit signals into the cell when it binds to T cell receptor antigens. It has been suggested that these polymorphisms on this gene may contribute to the pathogenesis of autoimmune diseases such as rheumatoid arthritis and systemic lupus erythematosus. Because destruction of platelets due to autoantibodies causes ITP, it is considered as an autoimmune disease. Autoantibody production processes that cause autoimmune disease may be due to impairment in T cell signaling. In the study, the data obtained from healthy control groups and ITP patients were compared and it was determined that the investigated polymorphisms did not directly contribute to the pathogenesis of the disease.