Sera tasarım yaklaşımları üzerine bir inceleme ve İznik yöresine ait uygulama örneği
  1. Tez No: 45295
  2. Yazar: CEVAT KURTAĞA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde sera projeleme esaslarının eksik oluşu ve özellikle plastik seralar için belirli projeleme esaslarının olmayışı nedeniyle, bu konuda bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Bunun için sera tasarımına etken olan faktörler incelenmiş ve uygulamaya yönelik olarak seracılığın yeni başladığı İznik bölgesi için sera modelleri tasarlanmıştır. Tasarlanan seraların projelendirilmesinde, A. Kleinlogel tarafından çerçeve sistemler için hazırlanmış formüllere bağlı olarak uygun bir hesap tekniği oluşturulmuş ve kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sera, projeleme esasları, yapı elemanları, yapı malzemeleri, etkili yükler.
Özet (Çeviri)
In this study, a method was improved on greenhouse designing, due to the fact that principles of greenhouse projecting has not developed in our country and especially there is no any principles of designing for plastic greenhouses. For this reason, the facts that are active on greenhouse designing were investigated and new greenhouse models were designed to be applicated for 1ZN±K Region where greenhouse activities has been already started. A calculation technique which is depending on formulating for frame systems was found by A. Kleinlogel was prepared and used for the projecting of represent at i oned greenhouse. KEY WORDS: Greenhouse, Principles of Projecting, Elements of Construction, Materials of Construction, Active Loads.