Marmara Bölgesi'nde yetiştirilen kivilerde tomurcuk dinlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the bud dormancy in kiwifrvit being grown in Marmara region
  1. Tez No: 45296
  2. Yazar: TÜRKŞEN KAMBER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada incelenen“Hayward”ve“Matua”çeşitlerinde tomurcukların yaz aylarında tomurcuk oluşumunu takiben“korelatif dinlenme”nedeniyle sürmediği; daha sonra tomurcukların“gerçek dinlenme”, kış ortasından itibaren de“zorunlu dinlenme”dönemlerini geçirdikleri belirlenmiştir. Bu dönemler ve süreler bakımından ise, çeşitler arasında büyük bir farklılık olmamıştır. Her iki çeşidin de gerçek dinlenme periyotlarının 151 gün, dinlenmeden çıkabilmek için ihtiyaç duydukları soğuklama toplamının ise 951 saat olduğu belirlenmiştir. Mevsime bağlı olarak değişmekle birlikte; her iki çeşitte de kallus oluşturma yeteneği köklenmeden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-II- ABSTRACT A RESEARCH ON THE BUD DORMANCY IN KIWIFRUIT BEING GROWN IN MARMARA REGION This study, it was determined that, for the cultivars of“Hayward”and“Matua”, the buds did not burst of ter bud for mation for the reason of“correlative dormancy”during summer time. After that time, the buds passed through the“true dor mancy”period and, at winter, the“imposed dormancy”period. There were no big differences between the two cultivars by means of the length of these periods. It was found that, for both cultivars, the chilling period required for breaking dormancy was 951 hours. For both cultivars, callusing abili- tiy was higher than root formation although these were diffe rences due to seasons.