Sultani çekirdeksiz / 99 R ve perlette / 99 R kombinasyonlarında aşılı köklü fidan üretimine değişik kimyasal madde uygulamalarının etkileri
  1. Tez No: 45294
  2. Yazar: SİBEL ÖZKUMOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada 99R Amerikan Asma Anacının çelikleri ile Sultani Çekirdeksiz ve Perlette çeşitlerinin aşı kalemi çelikleri, IB A (0; 0,025; 0,050; 0,075 g/l), Atonik (0; 1,2; 1,8; 2,4 g/l) ve Maxicrop (0; 1,2; 1,8; 2,4 g/l) çözeltileri içinde 24 saat bekletildikten sonra omega aşı kesidi açan ve ayakla kumanda edilen makina ile aşılanmışlar, çimlendirme sandıklarına nemli talaş içinde dizilerek aşı yerinde kallus oluşturmak ve köklenmek üzere ısıtmasız bir seraya yerleştirilmişlerdir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, uygulamaların farklı özellikler üzerine etkili olduğunu göstermiştir. Çepeçevre kallus oluşum oranını Perlette çeşidinde Maxicrop'un 1,2 g/1'lik, Sultani Çekirdeksiz çeşidinde ise Atonik'in 1,8 g/l'lik dozu en yüksek düzeye çıkarmış (% 47,0), IBA'nın 0,075 g/l'lik dozu Perlette çeşidinde (% 43,0), 0,025 g/l'lik dozu ise Sultani Çekirdeksiz çeşidinde (% 33,0) bu oranı kısmen yükseltmiştir. Uygulamaların tek taraflı kallus oluşumuna olumlu etkiler yaptıkları belirlenmiş, en iyi sonuçları Perlette çeşidinde Atonik'in 1,2 ve 1,8 g/I'lik dozları (% 56,6), Sultani Çekirdeksiz çeşidinde ise Atonik'in 2,4 g/l'lik dozu ile Maxicrop'un 1,2 g/l'lik dozları vermiştir (% 53,3). Çimlendirme sırasında kalem gözlerinin sürmesi üzerine IB A uygulamaları daha etkili olmuş, en yüksek değerler Perlette çeşidinde 0,075 g/l (% 80,0), Sultani Çekirdeksiz çeşidinde 0,025 g/l'lik IBA dozlarından elde edilmiştir (% 73,3). Anaç çeliklerinin köklenmeleri açısından her iki aşı kombinasyonunda Atonik'in 1,2 g/l'lik dozu en yüksek oranı vermiş (% 100,0), genel olarak IBA'nın 0,050 ve 0,075 g/l'lik dozları ile Atonik uygulamaları köklenme oranında belirgin bir artış sağlamıştır. Çelik başına düşen ortalama kök sayıları bakımından her iki aşı kombinasyonunda da en yüksek değerler, Atonik'in 1,8 g/l'lik dozundan elde edilmiştir (8,6 - 9,4 adet/çelik). Aşı sürgünü oluşumunda IBA, Atonik ve Maxicrop'un çeşitlere göre bazı dozları olumlu etki yapmış, burada da en yüksek değeri Atonik'in 1,8 g/l ve 2,4 g/l'lik dozları vermiştir (% 46,6 ve % 43,3). Aşı sürgünü uzunluğuna Atonik'in tüm dozları olumlu etki yaparken, uygulamalar arasında en yüksek değeri ise Maxicrop'un 1,2 g/l'lik dozu (97,5 cm) vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after the cuttings of 99R rootstock and Perlette and Sultani Çekirdeksiz cultivars had been pre-soaked with IBA (0; 0,025; 0,050; 0,075 g/I), Atonik (0; 1,2; 1,8; 2,4 g/ I) and Maxicrop (0; 1,2; 1,8; 2,4 g/1) for 24 hours, were grafted with omega graft, foot- dîrected machine. The grafted cuttings were stratified with damp sawdust in a Richter box and then placed in a non heating greenhouse for callusing and rooting. The results obtained from the study showed that the treatments affected various traits of the grafted cuttings. Round callusing was significantly increased by Maxicrop (1,2 g/1) in Perlette, and by Atonik (1,8 g/1) in Sultani Çekirdeksiz (47,0 %) cultivars. IBA treatments (0,075 g/I and 0,025 g/1) partly increased this trait in Perlette and Sultani Çekirdeksiz cultivars (43 and 33 %), respectively. Side callusing was also affected positively by the treatments. The best re sults were obtained in Perlette cultivar from Atonik 1,2 g/1 and 1,8 g/1 (56,6 %), and in Sultani Çekirdeksiz cultivar from Atonik 2,4 g/1 (53,3 %) and Maxicrop 1,2 g/1 (53,3 %) treatments in this respect. IBA treatments more affected the bud burst and growth during stratification than the other treatments and the highest percentages were obtained with Perlette cultivar from 0,075 g/1 IBA (80,0 %) and with Sultani Çekirdeksiz cultivar from 0,025 g/1 IBA (73,3 %). Concerning the rooting of rootstock cuttings, 1,2 g/1 Atonik dose gave the best results with the both graft combinations (100,0 %). 0,050 and 0,075 g/1 IBA treatments, and the other Atonik treatments generally increased the rooting percentages. The highest mean number of root per cutting were obtained from 1,8 g/1 Atonik dose (9.6 - 8.4 no/cut) in both graft combinations. Some of IBA, Atonik, and Maxicrop doses had some beneficial effect on shoot for mation of the cultivars, and the highest values were obtained from 1,8 g/1; 2,4 g/1 Atonik doses (46,6 % and 43,3 %). All the Atonik doses affected positively the shoot length, but the highest value was obtained from 1,2 g/1 dose of Maxicrop (97,5 cm).