Yenidoğan sarılıklarının doğum saati ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Yenidoğan sariliklarinin doğum saati i̇le i̇lişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 452965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ERDAL ADAL, UZMAN HASAN ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yenidoğan sarılığı yenidoğan bebeklerin en sık karşılaşılan klinik sorunlarından biridir. Çoğu kez çeşitli tedavi yöntemleri ile iyileşip düzelen bu klinik durum, erken tanı ve tedavi gerektiği durumlarda geç kalınırsa fatal sonuçlar doğurabilecek nörolojik komplikasyonlara yol açabilir.Çalışmamızda yenidoğan servisine indirekt hiperbilirubinemi nedeniyle yatırılan 103 bebek ile ayaktan yenidoğan polikliniğine kontrole gelen ve sarılığı saptanmayan 102 bebek değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan bebeklerin tamamı 37 ve üstü gestasyonel haftadaydı.Sarılık nedeniyle yatırılan bebeklerden 62'si (%60,2) erkek, 41' i (%39,8) kız idi. Bu bebeklerden 70' i (%68) NSD ile, 33' ü (%32) sezaryen doğum ile doğmuştur.Bebekler en yüksek oranda (%28,2) 4. günlerinde hastaneye yatırılmışlardır.Doğum saatleri en kısa aralıklarla karşılaştırıldığında sarılık nedeniyle hastaneye yatırılan bebeklerden %33' ü (n=34) 08:01 ile 12:00 saatleri arasında, %7,8' inin de (n=8) 04:01 ile 08:00 saatleri arasında doğduğu saptandı.Sonuç olarak multi-faktöryel bir klinik durum olan yenidoğan sarılığı ile bebeklerin doğum saati arasında anlamlı bir ilişki gösterilememektedir.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is one of the clinical issues that is mostly seen in neonates. This clinical situation that is commonly cured completely with several kinds of therapies,may cause fatal neurological complications if not diagnosed and treated earlier.In our study, we evaluate 103 neonates which was hospitalized with indirect hyperbilirubinemia and 102 neonates which were healthy out-patients. All neonates were 37 and above gestaional age. 62 neonates (%62) that was hospitalized with jaundice were male.41 neonates (%39.8)were female. 70 babies from this group were born in vaginal way and 33 babies (%32) were born by cesarien section. Babies were hospitalized of highest percentage in the postnatal 4th day(%28.2). Birth hours compared as the nearest time interval,%33(n=34) of the babies that was hospitalized with jaundice,were born between the hours 08:01-12:00 and %7.8(n=8)were born between the hours 04:01-08:00. As a result there is no significant correlation between the birth hours and the neonatal jaundice which is a multifactorial clinical situation.