Romatoid artritli hastalarda serum omentin düzeyi ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between serum omentin level and disease activity in rheumatoid arthtiritis patients
- Tez No: 452966
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇEFLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Romatoid artrit kronik otoimmun inflamatuar bir hastalıktır. Patogenezinde İnterlökin-1 (IL-1), İnterlökin-6 (IL-6) ve Tümör nekroz faktör-alfa (TNF-?) gibi çeşitli pro-inflamatuar sitokinler rol oynamaktadır. Omentin, birincil olarak visseral yağ dokusundan üretilen yeni tanımlanan bir adipokindir. İnsülin duyarlılığını arttırıcı etkisinin yanı sıra, inflamasyonla da ilişkisi olduğu yönünde bulgular artmaktadır. Bu çalışmada, inflamatuar bir hastalık olan RA'da serum omentin-1 düzeyi ve hastalık aktivitesi ile olan ilişkisi araştırılmıştır.HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya ACR-EULAR 2010 kriterlerini karşılayan 57 RA hastası ve 25 sağlıklı gönüllü alındı. RA grubunda hastalık aktivitesi hastalık aktivite skoru-28 (DAS-28) ile belirlendi. DAS-28 skoru kullanılarak RA hastaları aktif RA (26 hasta) ve remisyonda RA (31 hasta) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Açlık kan şekeri, lipid profili, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, tam kan sayımı, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP), yüksek duyarlı CRP (hs CRP), hemoglobin A1c (HbA1c) rutin laboratuar metodlarıyla aynı gün çalışıldı. Serum omentin-1 düzeyleri Adipo Bioscience, Inc. (Santa Clara, CA, USA) kiti kullanılarak Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile çalışıldı.BULGULAR: RA'lı hastalar ile kontrol grubu arasında cinsiyet, yaş, VKİ, bel çevresi, hemoglobin, trombosit sayısı, LDL kolesterol düzeyi, trigliserit düzeyi gibi parametrelerde istatistiksel olarak fark yoktu. Romatoid artritli hastalarla kontrol grubu arasında ESH açısından anlamlı fark gözlenmezken (p=0.567), serum CRP, hs-CRP düzeyleri RA'lı hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksekti (sırasıyla p=0.013, p= 0.040). RA ve kontrol grubu arasında serum omentin-1 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p= 0.326). Aktif RA, remsiyonda RA ve kontrol grubu arasında inflamatuar belirteçler olan ESH, CRP, hs-CRP ve hastalık aktivite skoru olan DAS-28 açısından anlamlı fark bulundu. Serum omentin-1 düzeyinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.370). Ayrıca, Omentin-1 düzeyleri ile ESH, CRP, hs CRP, DAS-28 skoru, HDL, LDL, Trigliserit, yaş, vücut kitle indeksi (VKİ) arasında korelasyon saptanmadı.TARTIŞMA: Literatürde serum omentin-1 düzeyinin inflamasyonla ilişkisini destekleyen yayınlar olmakla birlikte, bizim çalışmamızdan elde edilen bulgulara göre inflamasyonla serum omentin-1 düzeyi arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Rheumatoid arthritis is a chronic autoimmune inflammatory disease. A variety of pro-inflammatory cytokines such as interleukin-1 (IL-1), interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-alpha (TNF-?) plays a role in the pathogenesis of rheumatoid arthritis. Omentin, a newly defined adipokine produced by primarily visceral fat. Evidences related to its relationship with inflammation increase, as well as the effect of increasing insulin sensitivity. In this study, our objective is to evaluate omentin-1 levels in serum in RA which is an inflammatory disease, and investigate its relationship with disease activity.PATİENTS AND METHODS: For the study, 57 RA patients diagnosed according to the ACR-EULAR 2010 criteria and 25 healthy volunteers were included. Disease activity were determined by the disease activity score-28 (DAS-28) in RA group. By using the DAS-28 score, patients is divided into two groups such as Active RA patients (26 patients) and RA in remission (31 patients). Fasting blood glucose, lipid profile, liver and kidney function tests, complete blood count, ESR, CRP, hs CRP, HbA1c are studied on the same day with routine laboratory methods. Omentin-1 was measured using the ELİSA kit Adipo Bioscience, Inc. (Santa Clara, CA, USA).RESULTS: There is no statistically difference between patients with RA and control groups on such parameters as gender, age, BMI, waist circumference, hemoglobin, platelet count, LDL cholesterol level, triglyceride level. There is no significant difference between patients with rheumatoid arthritis and control group in terms of ESR, but (p = 0567), serum CRP, hs CRP levels are higher in RA patients than in controls (respectively = 0.013, p = 0.040). Omentin-1 levels in serum of RA and control groups are not statistically significant (p = 0.326). Statistically significant difference is found among active RA, remission RA and control groups in terms of sedimentation being inflammatory markers, CRP, hs CRP, and the DAS-28 being disease activity score. Omentin-1 levels in serum are not significantly different between groups (p = 0370). In addition, there is no any correlation among Omentin-1 levels, ESR, CRP, hs CRP, DAS-28 score, HDL, LDL, triglyceride, age, BMI.DISCUSSION: Although there are some publications in the literature supporting the association between serum omentin-1 level and inflammation, according to the findings of our study, the level of inflammation is not related to omentin-1 levels in serum.