C6 rat glioma modelinde; hiperoksijenizasyonun neovaskülarizasyona etkisinin, sorefenib, midkine, nükleer faktör kappa b (nf-kb), hif- 1 alfa ve kaspaz 3 ile değerlendirilmesi.
Combination hyperbaric oxygen and sorafenib therapy in c6 rat glioma model.
- Tez No: 452967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HAKAN SEYİTHANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroşirürji, Onkoloji, Histology and Embryology, Neurosurgery, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gliomalar erişkinlerde en sık görülen beyin tümörüdür. Primer beyin tümörlerinin yaklaşık olarak 1/3?ünü oluşturmaktadır. Tüm yaş gruplarında görülebildiği gibi 5. Ve 6. Dekatda pik yapar. Yüksek grade gliomalar tüm gliomalar içinde %60-75 oranında yer kaplar. Genetik ve sitolojik bulgulara göre yüksek grade gliomalar oldukça heterojen etyopatogeneze sahiptirler, buna bağlı olarak prognoza katkı sağlayan faktörler çeşitlilik gösterir. Hastalar arasındaki sağ kalım süresi ve tedaviye yanıtdaki farklılık bu genetik etyolojik çeşitliliğe bağlıdır. Hipoksi embriyogenez döneminde ve kanser dokusunun büyüyüp gelişmesinde yönlendirici rol oynar.Hipoksi vaskülarizasyona ve dolayısı ile tümörün boyutunda artışa sebep olan bir çok büyüme faktörü salgılatmaktadır. Kanser dokusuna yönelik moleküler düzeyde bilgiler artdıkça, spesifik tedavi modaliteleri ortaya konulmaya başlanmıştır. Antianjiogenetik tedavi bunlardan birisidir. Sorafenib bu amaçla kullanılanan bir anjiogenez inhibitörüdür. Bu çalışmada HBOT ile ortamın oksijenizasyonunu arttırarak hipoksinin salgılatdığı faktörlerin angiogenezise olan etkisini önlemeyi amaçladık. Bu faktörlerin reseptörlerini bloke eden kemoteropatik ajan olan sorafenib kullanarakda anjiogenezisi önlemeyi amaçladık. Her iki etkinin kıyaslanması ve bunların beraber etkinliklerinin ortaya konulması çalışmamızın amacıdır Bu doğrultuda tümör boyutu ,damarlanma oranı, midkine , apopitoz ve anjiogenezisle ilgisi olan Transkripsiyon faktör nükleer faktör kappa B (NF-?B), HIF- 1 alfa ve kaspaz 3 seviyeleri ilgili gruplarda karşılaştırıldı. Bu amaç ile uygun deney modeli oluşturularak; a. GRUP1- Kontrol grubu. b. GRUP2 ? Hiperbarik oksijen tedavisi verilen grup c. GRUP3- Sorafenib verilen grup. d. GRUP4- Hiperbarik oksijen tedavisi ve sorafenib verilen grup, olarak 4 grup belirlendi. Belirlenen tarih ve cerrahi ile sakrifiye edilip ışık mikroskobu ile tümör hacmi ve damarlanma oranına, western emdirilimi ile HIF-1?, KASPAZ-3, NF-KAPPAß seviyelerine ve elisa yöntemi ile de serum midkine seviyelerine bakıldı. İstatiksel analiz için SPSS 17.0 programı kullanıldı .Tüm verilerin istatistiksel analizi varyans analizlerine göre Student t test kullanılarak yapıldı .
Özet (Çeviri)
Gliomas are the most frequently encountered brain tumors in the adults. They constitute approximately 1/3 of the primary brain tumors. They are observed in all groups of ages peaking in the 5th and 6th decades. High grade gliomas constitute 60-75% of all the gliomas. According to the genetic and cytological findings, high grade gliomas have quite heterogeneous etiopathogenesis. Due to this, the factors contributing to prognosis vary. The difference in survival period and response to the treatment among the patients results from this genetic etiological variety. Hypoxia has a directive role in the embryogenesis period and in growth and development of the cancer tissue. Hypoxia causes release of many growth factors causing vascularization and therefore increase in the size of tumor. As the information on the cancer tissue at molecular level has increased, specific treatment modalities have been started to be introduced. Antiangiogenetic treatment is one of them. Sorafenib is an angiogenesis inhibitor used for this purpose. In this study, we have aimed at preventing the impact of the factors caused to be released by hypoxia on the angiogenesis by increasing the oxygenation of the environment with HBOT. We have also aimed at preventing angiogenesis by using sorafenib which is the chemotherapeutic agent blocking the receptors of these factors. Aims of our study are comparing the both effects and revealing their efficiency together. In this framework, tumor size, rate of vascularization, midkine, Transcription factor related to apoptosis and angiogenesis nuclear factor kappa B (NF-kB), HUF-1 alpha and caspase 3 levels were compared in the related groups. For this purpose, a convenient trial model was formed and the following 4 groups were determined: a. GROUP1 - Control group. b. GROUP2 - The group receiving hyperbaric oxygen therapy c. GROUP3 - The group receiving Sorafenib. d. GROUP4 - The group receiving hyperbaric oxygen therapy and sorafenib. After being sacrificed based on the date and surgery determined, the tumor volume and vascularization ratio were checked with light microscope, HIF-1?, KASPAZ-3, NF-KAPPAß levels with western blot and serum midkine levels with elisa method. SPSS 17.0 software was used for statistical analysis. The statistical analysis of all the data was made using Student t test according to the variance analyses.