Adjuvan meme kanserinin molekuler subtiplerine göre risk faktörlerin değerlendirilmesi
The association between risk factors and molecular subtypes of adjuvan breast cancer.
- Tez No: 452968
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL GÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ: Meme kanseri kadınlarda en fazla tanı alan kanser türü olup, biyolojik davranış olarak farklı moleküler subtiplerle ve klinik heterojeniteyle karakterizedir. Son yıllarda meme kanseri gen ekspresyon profil çalışmalarına göre 4 subtipe ayrılmıştır. Bunlar; luminal A, luminal B, HER-2 (+)ekspresyon ve triple negatiftir. Literatürde bu alt tiplerin arasındaki klinik farklılıklar iyi aydınlatılmasına rağmen, etiyolojik heterojenite tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı meme kanserinin molekuler alt tiplerine göre risk faktörlerini değerlendirmektir.METOD: Bu retrospektif kohort çalışmada 2002 ile 2011 tarihleri arasında Hacettepe Üniversite Hastanesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Kliniğine başvuran meme kanseri tanısı almış ve adjuvan kemoterapi tedavisi görmüş 1456 hasta değerlendirilmiştir. Adjuvan tedavi alan meme kanseri hastaları moleküler subtiplerine göre 4 gruba ayrılarak subtiplerle meme kanseri risk faktörleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye alınan değişkenler arasında aile kanser öyküsü, hastanın kanser öyküsü, ilk doğurma yaşı, emzirme süresi, ilk adet tarihi, menopoz durumu, alkol alımı, ağırlık, boy, vücut kitle indeksi, meme operasyon tipi, lymphovaskular invasion (LVI), perineural invasion (PNI); extracorporeal capsule extended (ECE), tümör histolojisi, tümör evresi bulunmaktadır.SONUÇ: Çalışmadaki hastalarının moleküler subtiplerine göre hormonal ve non hormonal risk faktörleri arasında yapılan istatiksel değerlendirmede triple negatif, luminal A, luminal B ve HER-2 overekspresyon subtipleri hem premenopoz dönemde hem de postmenopoz dönemde daha fazla görülmektedir. Perimenopozal dönemde ise bu subtipler daha az görülmektedir. Tüm subtiplerde baskın histolojik tip invazif duktal karsinom(IDC)dur. Ayrıca moleküler tiplere göre subtiplerden en fazla luminal A görülmektedir. Moleküler subtipler arasında boy, ağırlık, VKİ, LVI, ECE ve PNI, alkol alımı, hastanın kanser öyküsü, ailede kanser öyküsü, menarş yaşı, emzirme süresi, ilk doğurma yaşı ve meme operasyon tipi oranları istatiksel olarak anlamlı bulunmadı.Moleküler subtipler arasında meme kanserinin evrelerine bakıldığında, triple negatif , luminal B ve HER2 Overekspresyon grupları en sık evre III'de, luminal A ise en sık evre I ve II'de görülmektedir.istatiksel olarak anlamlı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Breast cancer is the most commonly diagnosed cancer worldwide and is characterized by molecular and clinical heterogeneity. Gene expression profiling studies have classified breast cancers into four subtypes: luminal A, luminal B, HER-2-overexpressing and Triple negative(basal-like). Although clinical differences between subtypes have been well-described, etiological heterogeneity has not been fully studied. The aim of this study was to assess the association between several risk factors and molecular subtypes of adjuvan breast cancer.METHODS: This retrospective kohort study consists of 1456 adjuvant breast cancer cases admitted in Hacettepe University Medical Oncology Departement between 2002 and 2011. Variables studied included family cancer history, age at first full-term pregnancy, duration of lactation, date of menstruation , menopausal status, alcohol consumption, weight, height, body mass index (BMI), breast operation type, tumor grade, tumor histology type, patient?s cancer history, lymphovaskular invasion(LVI), perineural invasion (PNI); extracorporeal capsule extended (ECE).RESULTS: There were no association between breast cancer subtypes and early menarche, family history, obesity, breast operation type, alcohol consumption,. LVI, PNI and ECE.There was a significant difference between subtyptes and menopause status. Luminal A, luminal B, HER-2 overexpressing and triple negative subtypes are more frequent in both premenopause and postmenopause periods rather than in perimenopause period. The ivasive ductal carcinoma(IDC) tumor histology type was dominant in all subtypes, furthermore according to the histological types luminal A was the most common one. According to the pathological stage of breast cancer, triple negative, luminal B and HER-2 overexpressing subtypes were more frequent in stage III, whereas luminal A subtype was common in stages I and II.