Nohut hat ve çeşitlerinde ekim zamanının verime etkisi
- Tez No: 45297
- Danışmanlar: PROF.DR. NEDİME AZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZ Bu araştırma 1993-1994 üretim döneminde, nohut hat ve çeşitlerinde ekim zamanının verime etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. En yüksek tane verimi kışlık ekimde 114 no'lu hatta (256 kg/da), yazlık ekimde 135 no'lu hatta (246.2 kg/da) gözlenmiştir. Nohutların tane verimi ortalamaları açısından kışlık ekim yazlık ekime oranla daha yüksek değere sahiptir. Kullanılan hatlar arasında istatistiki olarak bitki boyu, ilk baklanın yerden yüksekliği, ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, 1000 tane ağırlığı, tane verimi, bitki verimi ve bakla boyu bakımından önemli farklılıklar saptanırken, bakla eni açısından herhangi bir önemlilik tespit edilmemiştir. Hatlarda; ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı ve tane verimi arasında olumlu ve önemli bir ilişki saptanırken, bitkide tane sayısı ile baklada tane sayısı arasında olumlu fakat önemsiz bir ilişki bulunmuştur. Bitki verimi ile 1000 tane ağırlığı ve tane verimi arasında ise olumlu ve önemli bir ilişki gözlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda ; 127,1 14,135 ve 157no'lu hatların hem kışlık hem de yazlık olarak, Bursa ekolojik koşullarında kültürü yapılabilecek hatlar olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine the effect of sowing date on the seed yield of varieties and strains of chickpea in the production season of 1993-1994. The highest seed yield was obtained from strain numbered 114 (256 kg/da) when sown in fail, and from strain 135 (246.2 kg/da) sown in spring. As average, fall sowing yielded more seed than spring sowing. There were significant differences determined among strains in respect of plant height the height of first pod from soil surface, branch numbers/plant, pod numbers/plant, seed numbers/plant, seed number/pod, 1000- seed weight, seed yield, seed weight/plant and pod lenght Stoms did not indicate any differences due to pod width. There were positive and significant mutual corelations among main branch numbers, pod number/plant, seed numbers/plant and seed yield. However, there was positive but insignificant corelation between seed numbers/plant and seed numbers/pod. On the other hand, t&e corelation between 1000-seed weight and seed yield was positive and significant. According to the results obtained from experiment, it is suggested that the strains numbered 127, 114, 135 and 157 can be sown either in fall and in spring under ecological conditions of Bisrsa or similar locations.