Uluslararası ticaretin finansmanında faktoring ve Türkiye'de faktoring uygulaması
Factoring in international trade finance and factoring application in Turkey
- Tez No: 453002
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uygarlığın başlangıcından bugüne ülkeler birbirleriyle karşılıklı ticari, kültürel, askeri ve ekonomik anlamda ilişkiler kurmuşlardır. Ülkelerin uzmanlık üstünlüklerine bağlı olarak ürettikleri ürün ve hizmetlerin farklılık göstermesi ya da ürettikleri malların ihtiyaçlarından fazla olması birbirleri ile ticaret yapmalarına yol açmıştır. Uluslararası ticaretin sağlıklı olarak gerçekleştirilmesi için belirli kurallar ve finansal teknikler geliştirilmiştir. Çalışmada tarihçi metot ve literatür incelemesi tekniği esas alınmıştır. Alternatif bir finans tekniği olarak geliştirilen ve alacağın devir alınması suretiyle çalışan faktoring hem ulusal hem de uluslararası ticarette finansman yaratırken aynı zamanda oluşan tahsilat riskini de ortadan kaldırmaktadır. Özellikle uluslararası ticarette yeni pazarlara açılmayı hedefleyen işletmeler için faktoring finansman, tahsilat ve garanti hizmetleriyle kolaylık sağlayan finansal bir enstrüman olarak kullanılmaktadır. Ticari işletmeler sınır dışına yapılan satışlarını artırmak isterken finansman arayışlarında bulunmuş aynı zamanda sattıkları ürünlerin bedellerini sorunsuz olarak tahsil etmeyi beklemişlerdir. Uluslararası ticaretin farklı ülkeler arasında gerçekleşmesi ve ihracatçıların farklı ülkede bulunan alıcıları araştırması oldukça sınırlı olduğundan dolayı tahsilatlarda büyük risk oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : Faktoring, Finansman, Dış Ticaret
Özet (Çeviri)
Since the beginning of civilization, countries have established mutual commercial, cultural, military and economic relations with each other. The fact that the products and services they produce depend on the expertise of the countries, or that they are more than the needs of the goods they produce, have led to trade with each other. Certain rules and financial techniques have been developed to ensure that international trade is performed healthily. Historical method and literature review technique was used in the study. Factoring, which has been developed as an alternative finance technique and operates by taking over the transaction, creates financing for both national and international trade and also removes the risk of collection at the same time. Factoring, especially for businesses aiming to open up to new markets in international trade, is being used as a financial instrument facilitating its financing, collection and guarantee services. Commercial businesses were looking for financing to increase their sales beyond the border, and at the same time they expected to collect the costs of their products without any problems. The fact that international trade takes place between different countries and exporters are very limited in their search for buyers in different countries, poses a great risk to collections. Key Words : Factoring, Financing, Foreign Trade