Sinizmin mesleki bağlılığa etkisi: Hemşireler üzerine bir araştırma
The cynicism vocational effect of loyalty: A study on nurses
- Tez No: 453001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİTAPCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Örgütsel sinizm duygusal sorunlar ile birlikte, personellerde önemli bedensel sorunlara da yol açabilmektedir. Personellerim rahatsızlanması sonucu işe gelmeme, iş ile ilişiğini kesme, performans kaybı ve benzeri sebepler organizasyon açısından önemli kayıplara neden olabilmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın örgütsel sinizmin kavramsal çerçevesinin oluşturulması, mesleki bağlılık ve mesleki bağlılığın göstergelerinin değerlendirilmesinin yanında sinizmin mesleki bağlılığa etkisinin ortaya konulmasıdır. Veri toplama metodu olarak anket yöntemi kullanılmış olup, ankette 8 adet demografik soruyla beraber 60 adet siniz ve mesleki bağlılığa yönelik soru sorulmuştur. Bu araştırma birbirini etkileyebilecek iki farklı durum arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelendiği ilişkisel bir tarama modelidir. Kadınlarla erkekler arasında“IST”ölçek puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olup kadınlarda daha yüksek olduğu, kadınlarla erkekler arasında“IAN”ölçek puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olup kadınlarda daha düşük olduğu çalışmanın önemli sonuçlarındandır. Anahtar Kelimeler : Sinizm, Bağlılık, Mesleki Bağlılık
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism with emotional problems, staff can lead to significant problems in the physical. My staff rahatsızlanması result of absenteeism, severance and job loss in performance and similar reasons can cause significant losses in terms of organization. The creation of the conceptual framework of organizational cynicism in this direction is to determine the effect cynicism of the professional commitment Besides the evaluation of the indicators of professional commitment and professional dedication. Data collection method is the survey method used, together with the survey you have 60 asked demographic 8 and has asked for professional commitment. This study is a relational scanning model that examined the different variables of the relationship between two different situations that can affect each other. between men and women“IST”scale is a statistically significant difference in the score was higher in women, between men and women“Ian”scale is a statistically significant difference in the score is one of the important outcomes of the study was lower in women. Key Words : Cynicism, Commitment, Professional Commitment