Uluslararası Hukuk açısından deniz güvenliğinin sağlanması
Maintaining maritime security in international law
- Tez No: 453127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Güvenlik kavramının kapsamının zaman içerisinde genişlediği, devletlerin güvenliklerinin yanında sosyal grupların ve bireylerin güvenliklerinin de gündeme geldiği görülmektedir. Buna paralel olarak, güvenliğin sağlanmasında temel süje olan devletin yanı sıra, uluslararası ve hükümet dışı örgütler de söz konusu süreçte yer almaktadır. Aynı şekilde, güvenlik, askeri niteliği ile beraber, politik, ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel boyutları da içerecek şekilde yeni anlamlar kazanmış; böylelikle kapsamlı güvenlik anlayışı kabul görmeye başlamıştır. Özellikle 1980'li yıllardan itibaren, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün gündem maddelerinden biri olan deniz güvenliği; ancak 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de gerçekleşen terörist saldırıların ardından, güncel tehditlerle mücadelede yeni yollar açısından tekrar ele alınmıştır. Günümüzde adı geçen kavram bakımından, devlet egemenliği merkezdeki konumunu korumasına rağmen; güncel tehditlere yönelik çözüm arayışında devletler arasında artan bir ortak menfaatin varlığı görülmektedir. Deniz güvenliğine yönelik güncel tehditler Birleşmiş Milletler tarafından, deniz haydutluğu, silahlı soygun, deniz terörizmi, uyuşturucu madde ticareti, göçmen kaçakçılığı, insan ticareti ve kaçak yolcular olarak belirlenmiştir. Bunlara, deniz kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen asimetrik uygulamaların da eklendiği günümüz gelişmeleri göz önüne alındığında, deniz güvenliği, uluslararası hukukunun bütün süjelerinin iş birliğiyle tüm insanlık adına; askeri, siyasi, toplumsal, ekonomik güvenlik ile çevre ve birey güvenliğini ihlal eden denizlerde gerçekleştirilen uluslararası hukuka aykırı eylemlerin önlenmesine ilişkin faaliyetler biçiminde tanımlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been seen that the scope of the concept of security expanded over time, besides the security of the state, the security of the social groups and individuals has also come into question. Accordingly to this, in addition to the state which is the main subject of maintaining security, international and non-governmental organizations are also located in the mentioned process. Similarly the security, together with the feature of military, gained new meanings that include, political, economical, socio-cultural and environmental aspects, in this way the concept of comprehensive security has begun to gain acceptance. Maritime security, which is one of the International Maritime Organization's agenda especially since the 1980s, taken up again in terms of new ways to combat current threats, hardly after the terrorist attacks occurred in the United States of America. Nowadays, in terms of the concept mentioned, although state sovereignty keeps its position in the centre, the existence of a growing common interest between states is observed in the search for the solution of current threats. Maritime piracy, armed robbery, maritime terrorism, drug trafficking, migrant smuggling, human trafficking and stowaways have been identified as the current threats against maritime security by the UN. Maritime security can be defined as, when asymmetric tactics employed by conventional naval forces are added to them; in the name of all mankind with cooperation among the all subjects of international law, prevention of activities against international law which carried out at sea and violate military, political, social, economical, environmental and individual security.