Yönetim sosyolojisi: Bir konflasyon denemesi
Sociology of administration: A trial of conflation
  1. Tez No: 453128
  2. Yazar: M. BURCU BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZUĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Yönetim, toplumsal bir olgudur; toplumu etkilediği gibi aynı zamanda toplumdan etkilenir. Bu, yönetim olgusunun sosyolojik çalışmalara konu olması için yeterli bir nedendir. Böyle çalışmalar ise gerek Sosyoloji gerek Yönetim Bilimi içinde oldukça azdır. Tezde bu boşluğu doldurabilmek adına bir dönem yükselişe geçmiş; fakat Yönetim Bilimi disiplini içinde varlığını sürdürememiş olan Yönetim Sosyolojisi alanını yeniden ayağa kaldırmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda tez, Yönetim Bilimi'ne kavramsal, kuramsal ve yöntemsel bir yol açabilmek adına Yönetim Sosyolojisi alanının yönteminin, içeriğinin ve kapsamının ne olabileceği, başka bir ifadeyle yönetimin sosyolojik açıdan nasıl ele alınabileceği sorunsalı çerçevesinde örülmüştür. Yönetim Bilimi'nin kavramsal olarak işbölümü, otorite ve hiyerarşi çerçevesinde yönetsel yapıyı ortaya koyabileceği; Sosyoloji'nin de toplumsal yapı kuramları yardımı ile bu yönetsel yapıyı sosyolojik olarak konumlandırabileceği noktasından hareket edilmiştir. Toplumsal yapı ve yönetsel yapı arasındaki etkileşimin ortaya konmasıyla da toplumsal gerçekliğin belirlenmesinde, yönetsel olanın katkısını belirleyebilmek amaçlanmıştır. Kavramsal boyut metodolojik olarak Gurvitch'in Derinlemesine Sosyoloji'nin yöntemi olarak kurguladığı diyalektik hiper-ampirizm ile birleştirilerek, yönetim olgusunu sosyolojik olarak inceleyebilmek için bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
What makes administration a social fact is that it affects and gets affected by the society. This statement itself provides sufficient reason to consider administration as a subject of sociological studies, yet both Sociology and Administrative Science literature contains few studies that focus on this topic. The aim of this thesis is to fill this gap by focusing on 'Sociology of Administration', which was once a thriving topic in Administrative Science but could not continue its existence. In this respect, the thesis is concerned with the content, scope, and methodology of the sociology of administration to provide a conceptual, theoretical and methodological way to the Administrative Science. In other words, how to approach administration from the perspective of Sociology. While Administrative Science can conceptually define the administrative structure in terms of division of labor, authority, and hierarchy, Sociology can position it with the help of social structure theories. By revealing the interaction between the social and the administrative structures, it is aimed to determine the contribution of administration to the social reality. The conceptual theories are methodologically combined with dialectical hyper-empiricism, which Gurvitch devised a method of Differential Sociology, to develop a model to sociologically analyze the administration fact.