KOBİ'lerde bütçe uygulamaları: Belirleyici faktörler ve işletme performansına etkisi
Budgeting practices in SMEs: Determinants and relationship to business
- Tez No: 453248
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) Türkiye'de ve genel olarak tüm dünya ülkelerinde ekonomik kalkınmanın başlıca aktörleri olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler. Buna karşın KOBİ'lerin bütçe dahil olmak üzere profesyonel yönetim araçlarından ne ölçüde faydalandığına dair bilgi oldukça sınırlıdır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de faaliyet gösteren 200 KOBİ ile anket yapılmış ve elde edilen bilgiler ışığında, KOBİ'lerin bütçe uygulamaları üzerinde etkili olan faktörler incelenmiş ve bütçe uygulamaları ile işletme performansı arasındaki ilişki test edilmiştir. Araştırma bulguları, bütçe uygulamalarının işletmelerin büyüklüğü, stratejik eğilim, işletme yöneticisinin yaş, eğitim düzeyi ve görev süresi gibi faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca bütçe uygulamaları ile işletme performansı arasında sınırlı olmakla birlikte pozitif bir ilişki bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and medium sized enterprises (SMEs) have been the main actors in the economic development of all countries in the world including Turkey. However, little is known about their use of professional management practices including budgets. In this study, we aim to analyze the factors affecting budgeting practices and further to test the relationship between budgeting practices and organizational performance drawing on a sample of 200 manufacturing SMEs in Turkey. Our results suggest that size of the company and strategic orientation along with the age; education and tenure of the CEO are important factors for understanding SMEs' budgeting practices. Also we suggest that there is a limited and positive association between budgeting practices and organizational performance.