Bitkisel yağ atığı kullanarak bazı mayaların biyosürfektan üretimlerinin ve antimikrobiyel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial properties of biosurfactants obtained from certain yeasts using vegetable waste oil
- Tez No: 453416
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, karbon kaynağı olarak atık kızartmalık bitkisel yağ, azot kaynağı olarak ise mısır maserasyon sıvısı kullanılarak, Yarrowia lipolytica, Saccharomyces cerevisiae, Rhodotorula glutinis'den biyosürfektan üretimleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen biyosürfektanın, gıda patojeni olan Escherichia coli, Stapylococcus auerus ve Pseudomonas aeuroginosa üzerine antimikrobiyel etkileri ve adezyonu engelleme özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, atık yağ ortamında üretilen biyosürfektanlardan yeast malt extract(YME) temel besiortamından elde edilenlere göre daha yüksek verim alınmıştır. Biyosürfektanların ksilene karşı emülsifikasyon değerini 1 saat sonunda en yüksek % 50'ye, 1 haftalık izleme sonunda ise % 3'e kadar azalttığı tespit edilmiştir. Elde edilen biyosürfektanların yüzey gerilimini %38'lere kadar düşürebildiği belirlenmiştir. Yapılan antimikrobiyel analizler ile tüm biyosürfektanların 5 mg/mL ve 10 mg/mL konsantrasyonlarda kullanımı ile patojenlere karşı inhibisyona sahip olduğu belirlenmiştir. Antiadezyon çalışmaları sonucu ise mayalardan elde edilen biyosürfektanların patojenlerin yüzeye yapışmasını az miktarda da olsa engellediği belirlenmiştir. Tüm mayalar karşılaştırıldığında adezyonu engelleme konusunda özellikle S.cerevisiae'dan elde edilen biyosürfektanın P. aeruginosa' ya karşı en etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, mayaların gelişmesi ve biyosürfektan eldesi için, kullanılan gıda atığı ortamlarının uygun olduğu belirlenmiştir. Elde edilen biyosürfektanların yüzey gerilimini düşürdüğü ve gıda patojenlerine karşı antimikrobiyel etkilere sahip olduğu, antiadezyon özelliği açısından ise düşük etkilere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, production of biosurfactant was be carried out using roasted vegetable oil waste as a carbon source and corn steep liquor as a nitrogen source, by Yarrowia lipolytica, Saccharomyces cerevisiae, Rhodotorula glutinis. Then, those produced biosurfactants were be detected by oil spreading technique and was be extracted. Lastly, antimicrobial effects of biosurfactants on some food pathogens E. coli, Stapylococcus aureus and Pseudomonas aeuroginosa was be stated and their anti-adhesion properties were be investigated. According to the results obtained, biosurfactants produced in the waste oil environment have higher yield than yeast malt extract (YME). Biosurfactants from yeasts maintained the highest emulsification value against xylene for 1 hour at 50% and decreased at 3% after 1 week of monitoring. It has been determined that the biosurfactants obtained can reduce the surface tension to 38% for yeasts. The antimicrobial analyzes revealed that all biosurfactants had a certain inhibitory activity against pathogens at concentrations of 5 mg/mL and 10 mg/mL. The results of the antiadhesion studies showed that the biosurfactants from yeasts reduced the adhesion of pathogens. Compared to all yeasts, biosurfactants, especially from S. cerevisiae, were found to be most effective against P. aeruginosa in preventing adhesion. As a result, it has been determined the food waste medium is appropriate that the growth of yeasts and biosurfactant production. Obtained biosurfactants from yeasts have been shown to reduce surface tension and have antimicrobial effects against food pathogens. It has been determined that it has low effects in terms of antiadhesion properties.