Esnek atölye tipi üretim ortamlarında enerji tasarrufuna yönelik çizelgeleme problemi, çözüm yaklaşımları ve uygulamaları
A scheduling problem, solution approaches and applications for energy saving in flexible job shops
  1. Tez No: 453417
  2. Yazar: İZZETTİN HAKAN KARAÇİZMELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN NOYAN OĞULATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Enerji, kaynakların sınırlı olması sebebiyle, her geçen gün daha da önem kazanan temel üretim girdilerinden biridir. Dolayısıyla, bu çalışmada esnek atölye tipi üretim sistemlerinde, çizelgeleme çözümleriyle, enerji tasarrufu sağlanması amaçlanmıştır. Amaca yönelik olarak, esnek atölye tipi üretim ortamları için, dört bileşenli bir maliyet fonksiyonunu içeren yeni bir karma tam sayılı doğrusal programlama modeli kurulmuştur. Bir tekstil terbiye işletmesinden alınan gerçek zamanlı üretim verileriyle modelin yeterliliği test edilmiştir. Büyük çaplı problemleri çözebilmek için metasezgisel algoritmalar araştırılmış ve geliştirilen iteratif yerel arama algoritmasıyla farklı büyüklükteki problemler başarıyla çözülmüştür. Önerilen bu modelde, sıralamaya bağlı hazırlık işlemleri süreleri, sıralamaya bağlı hazırlık işlemleri enerji tüketimleri ve zamana bağlı elektrik enerjisi tarifesi bir bütün halinde ele alınmakta ve böylece enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the production requirements which becomes more important day by day since resources are limited. Therefore, this study focuses on energy saving with scheduling solutions for flexible job shops. For this purpose, a novel mixed integer linear programming model which has a quaternary cost function, was built for flexible job shops. The capability of the model was tested with actual manufacturing data which was collected from a textile finishing plant. Metaheuristic methods have researched for large scale scheduling problems. Different sized problems have been solved successfully with the improved iterated local search algorithm. In the proposed model, sequence dependent set-up times, sequence dependent set-up energy usages and time-of-use energy tariff are tackled as a whole and energy saving can be achieved.