Bacillus sp. 'den tannaz üretimi ve enzim karakterizasyonu
Tannase production and enzyme characterization from Bacillus sp.
- Tez No: 453421
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, toprak örneklerinden izole edilen Bacillus sp. suşlarından tannaz enzimi izolasyonu ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu bakterilerin tannaz enzimi üretimi %1 tannik asit-%2.5 agar içerikli besiyerinde 37°C'de 96 saatlik inkübasyondan sonra mikroorganizmaların etrafında oluşan şeffaf zonlarla saptanmıştır. Bacillus sp. 2.11'den izole edilen enzim en iyi aktivite gösterdiği için bu suş çalışmada kullanılmıştır. Bacillus sp. 2.11'nin VITEK-2 Compact Sistem ile Bacillus coagulans olduğu belirlenmiştir. Bacillus coagulans suşundan üretilen tannazın SDS-PAGE analizinde molekül ağırlıkları 17 kDa, 14 kDa ve 5 kDa olan 3 band tesbit edilmiştir. Bacillus coagulans ekstraselüler tannaz enzimi optimum aktivitesini 30°C ve pH 4.2'de göstermiştir. Bacillus coagulans ekstraselüler enzimi 80°C'de 15 dakika süreyle aktivitesini %64.80 koruyabilmiştir. Bacillus coagulans enzim aktivitesi, 1mM HgCl2 ile (%74.7) aktivitesini koruyabilmiş, 1mM ve 5mM MnCl2 ve 5mM FeCl2 (%0) ile önemli derecede inhibe olmuştur. Bu sonuçlara göre, Bacillus coagulans enzimi sahip olduğu karakteristik özelliklerden dolayı endüstriyel alanda kullanımının uygun olduğu önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the tannase enzyme from Bacillus sp. strains isolated from soil samples were produced and characterized. Tannase production of these strains were determined by production of clear zones around the colonies on the 1% tannic acid- 2.5% agar containing medium, after 96 hours incubation at 37°C. The enzymes isolated from Bacillus sp. 2.11 strain used in this study because they showed the best activity. Bacillus sp. 2.11 was determined to be Bacillus coagulans by the VITEK-2 Compact System. Three bands with molecular weights of 17 kDa, 14 kDa and 5 kDa were detected by SDS-PAGE analysis of the tannase produced from Bacillus coagulans strain. Bacillus coagulans showed extracellular tannase enzyme optimum activity at 30°C and pH 4.2. The Bacillus coagulans extracellular enzyme was able to maintain its activity for 64 minutes at 80 °C for 15 minutes. The enzyme activity of Bacillus coagulans was able to maintain its activity with 1mM HgCl2 (74.7%) and was significantly inhibited by 1mM and 5mM MnCl2 and 5mM FeCl2 (0%). According to these results, Bacillus coagulans due to the characteristics of the enzyme, it can be suggested that industrial use is appropriate.