Bacıllus Sp.'den anti-fungal (biokontrol ajan) etkinlik gösteren kitinaz üretimi
Antifungal chitinase (bio-control agent) production from bacillus sp
  1. Tez No: 691939
  2. Yazar: SEÇİL BERNA KUZU HOŞSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜVENMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, doğal izolat Bacillus licheniformis HBK-105 ve Paenibacillus illinoisensis HBK-5 bakterilerinden kitinaz üretilmiş, enzimin karakterizasyonu gerçekleştirilmiş ve kitinazın antifungal etkinliği araştırılmıştır. HBK-105 ve HBK-5 kitinazlarının 50 °C'de ve sırasıyla pH 5.,0 ve 8.,0'de optimum aktivite gösterdikleri saptanmıştır. HBK-105 kitinaz aktivitesinin Ca+2, Mg+2, PMSF, EDTA, Na-sülfit ile arttığı, Ba+2, Hg+2, Zn+2, Fe+2, Ag+ ile etkilenmediği, DMSO, β-merkaptoetanol, Tween 80, DTT, N-bromosüksinimid ve fenol glioksal ile belirgin düzeyde azaldığı belirlenmiştir. HBK-5 kitinaz aktivitesinin Co+2, Li+, Zn+2, DMSO, Tween 80 ve üre varlığında arttığı, Cu+2, Ba+2, Hg+2, Ag+, PMSF, β-merkaptoetanol ile önemli ölçüde azaldığı saptanmıştır. HBK-105 ve HBK-5 kitinazları patojen funguslardan Candida albicans, Penicillum digitatum, Cladosporium herbarum'a karşı antifungal aktivite göstermiş, ancak Botrytis cinerea'ya etkisiz kalmıştır. Ayrıca HBK-105 kitinazı HBK-5 kitinazından farklı olarak Alternaria alternata'ya karşı da antifungal aktivite göstermiştir. Bu bulgular ışığında, doğal izolatlardan üretilen iki kitinazın özellikle bitki patojeni funguslar ve insan patojeni Candida albicans enfeksiyonlarında potansiyel biyokontrol ajanı olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, chitinase were produced from natural isolate Bacillus licheniformis HBK-105 and Paenibacillus illinoisensis HBK-5, characterization of enzyme was performed and antifungal activity of chitinase were investigated. It was found that chitinase from HBK-105 and HBK-5 showed optimum activity in pH 5.0 and 8.0 at 50°C, respectively. Chitinase activity from HBK-105 was increased by Ca+2, Mg+2, PMSF, EDTA, Sodium sulfite, was not affected by Ba+2, Hg+2, Zn+2, Fe+2, Ag+ and was prominently decreased by DMSO, β-mercaptoethanol, Tween 80, DTT, N-bromosuccinimide and phenol glyoxal. Chitinase activity from HBK-5 was increased in the presence of Co+2, Li+, Zn+2, DMSO, Tween 80 and urea while it was significantly decreased by Cu+2, Ba+2, Hg+2, Ag+, PMSF and β-mercaptoethanol. HBK-105 and HBK-5 chitinases showed antifungal activity against the fungal pathogens Candida albicans, Penicillum digitatum and Cladosporium herbarum but it was inefficient against Botrytis cinerea. In addition, HBK-105 chitinase showed antifungal activity against Alternaria alternata that was different with HBK-5. In the light of these results, it was concluded that two chitinase produced from natural isolates can be evaluated as potential biocontrol agent, specifically for against plant pathogen fungi and in the infections of human pathogen Candida albicans