Generalized linear model based control charts with poisson response
Poisson yanıt değişkenli genelleştirilmiş lineer modellere dayalı kontrol grafikleri
  1. Tez No: 453422
  2. Yazar: ULDUZ MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUDE REVAN ÖZKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kontrol grafikleri, İstatistiksel Süreç Kontrolündeki önemli araçlardan biridir. Yanlış alarmı hızlıca tespit eden kontrol grafiği iyi bir performansa sahiptir ve endüstriyel süreçlerde önemlidir. Genelleştirilmiş Lineer Modellere dayalı kontrol grafikleri yanıt değişkenleri üstel dağılıma sahipken kullanılır. Kontrol grafiklerinin performansını elde etmek için MATLAB R2015a kullanılmıştır. Poisson regresyon modelinden elde edilen sapma kalıntıları bir kontrol grafiği istatistiği olarak alınmıştır. Simülasyonların sonucunda, regresyon katsayılarının kayması durumunda, CUSUM kontrol grafiğinin performansının en iyi olduğu saptanmıştır. Shewhart kontrol grafiğinin, ortalama kayma yapıldığında iyi bir performans gösterdiği belirlenmiştir. Diğer kontrol grafiklerinden farklı olarak EWMA kontrol grafiğinin her iki durumda da en kötü performansa sahip olduğu anlaşılmıştır. Plastik kontrplak verisi uygulamada kullanılmış, CUSUM kontrol grafiği kontrol dışı gözlemi daha erken tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
The control chart is an important tool in statistical process control. Detecting the false alarm quickly, the control chart has a good performance and it is important in industrial processes. Generalized Linear Model based control charts use response variables that follow the exponential distributions. Performance of control charts are obtained by using MATLAB R2015a. The deviance residuals obtained from Poisson regression model are used as a control chart statistics. It is determined through simulation results that the performance of CUSUM control chart is the best. Shewhart control chart shows a good performance when the mean is shifted. Different from other control charts, EWMA control chart has worst performance in both cases.The plastic plywood data used in real case study. The CUSUM control chart quickly detects out-of-control observations.