Effects of yaw angle on vortex formation downstream of a slender delta wing
Süpürme açısı yüksek olan delta kanatlarda sapma açısının girdap oluşumuna etkileri
  1. Tez No: 453434
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, 70 derecelik süpürme açısındaki, Λ delta kanadın arka görünüş düzlemindeki girdap çökmeleri, akış yönü çevrinti oluşumları ve birbiri tersi yönünde dönen kanat uç girdaplarının temel özellikleri; Rhodamine boya ve parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği kullanılarak hem nicel hem de nitel olarak incelenmiştir. Deneyler, hücum açısı 25°≤α≤35° aralığında ve sapma açısı ise 0°≤β≤20° aralığında değiştirilerek gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, arka görünüş düzleminin veter ekseni, C boyunca x/C = 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 ve 1.0 olmak üzere, beş farklı noktadaki akış yapısı gözlemlenmiştir. Boya görselleştirmeleri kullanılarak, hücum kenarı girdapları, girdap çökmelerinin konumları ve akış boyunca meydana gelen girdap oluşumları ve bu akış yapılarının birbirleriyle olan ilişkileri gözlemlenmiştir. Zaman ortalama hız vektörleri , akım çizgilerinin dağılımı , hız bileşenleri u ve v, eşdeğer girdap eğrilerinin dağılımları , ve akış doğrultusundaki ve yanal yöndeki u ve v hız bileşenlerinin karelerinin karekök ortalamaları /U ve /U bileşenleri, PIV tekniği belirlenmiştir. Delta kanada sapma açısı, β verildiği zaman simetrik makro ölçekli akış yapıları büyük ölçüde değişmektedir. Akışa maruz kalan yöndeki girdap çökme noktası, delta kanadın ucuna doğru hareket etmektedir. Rüzgâra maruz kalan delta kanat kenarı girdaplarının yörüngeleri, delta kanadın merkez eksenine doğru yaklaşarak kaymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present work, basic features of counter rotating pair of leading edge vortices and vorticity concentrations downstream of vortex breakdowns in end-view planes of the delta wing with 70° sweep angle, Λ were experimentally studied both qualitatively and quantitatively using Rhodamine dye and the particle image velocimetry (PIV) technique. Experiments were conducted by altering angles of attack within the range of 25°≤α≤35° and yaw angles, β within the range of 0°≤β≤20°. Present investigation focused on crossflow structures in sequentially- located at five different end-view planes along the cord axis, C at locations x/C=0.2, 0.4, 0.6, 0.8 and 1.0. A trajectory of leading edge vortices, locations of vortex breakdown, and vorticity concentrations occurring downstream of vortex breakdowns and their interactions were observed using dye visualizations. Time-averaged velocity vectors , pattern of streamlines, velocity components, u and v, contour of vorticity distributions, and root mean square of streamwise velocity, /U and transverse velocity, /U components were determined by the PIV technique. When the delta wing is yawed, macro scale symmetrical flow structures are altered considerably. The windward side vortex breakdown location moves towards the apex of delta wing. Trajectories of leading edge vortices slide sideway close to the central axis of the delta wing.