Konya atıksu arıtma tesisi'nde pestisit ve poliaromatik hidrokarbon grubundaki mikro kirleticilerin giderim verimlerinin belirlenmesi
Determining the removal efficiencies of micropollutants belong to pesticide and polyaromatic hydrocarbon groups in Konya wastewater treatment plant
  1. Tez No: 453442
  2. Yazar: TAYLAN DOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Konya Atıksu Arıtma Tesisi'nden (AAT) temin edilen atıksu numunelerin öncelikle laboratuvar ortamında ekstraksiyon işlemleri gerçekleştirilmiş olup, sonrasında ise elde edilen ekstrakların gaz kromatografisi kütle spektrometresi (GC – MS) ile analizleri yapılmıştır. Konya AAT'nden alınan giriş (ham atıksu) ve çıkış (arıtılmış atıksu) numunelerindeki poliaromatik hidrokarbon (PAH) ve pestisit grubuna ait olan bazı mikro kirleticilerin giderim verimleri belirlenmiştir. PAH grubu için floren, naftalin, fenantren, 1-metilnaftalen ve 2-metilnaftalen; pestisit grubu için ise kloropirifos, klorfenvinfos ve antrasen mikro kirleticilerinin hem giriş hem de çıkış numunelerindeki konsantrasyonları ölçülerek, her bir mikro kirleticinin AAT'ndeki giderim verimi belirlenmiştir. PAH grubu için sırasıyla fenantren ve naftalin için giderim verimleri % 96.51 ve % 93.41 olurken; floren, 1-metilnaftalen ve 2-metilnaftalen hiç arıtılamamıştır. Pestisit grubu için ise sırasıyla klorfenvinfos ve antrasen için giderim verimleri % 100 ve % 92.14 olurken; kloropirifos hiç arıtılamamıştır.Elde edilen analiz sonuçlarına göre; hem PAH grubu hem de pestisit grubu içindeki bazı mikro kirleticilerin Konya AAT'nde neredeyse tamamen arıtıldığı, fakat bununla beraber bazı mikro kirleticilerin ise hiç arıtılamadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly extraction processes of wastewater samples provided from Konya Wastewater Treatment Plant (WWTP) were carried out in the laboratory and then obtained extracts were analyzed by gas chromatography mass spectrometry (GC – MS). Removal efficiencies of some micropollutants belonging to the polyaromatic hydrocarbon (PAH) and pesticide groups found in the influent (raw wastewater) and effluent (treated wastewater) samples taken from Konya WWTP were determined. Both influent and effluent concentration of micropollutants of fluorene, naphthalene, phenanthrene, 1-methylnaphthalene and 2-methylnaphthalene for the PAH group and micropollutants of chloropyriphos, chlorfenvinphos and anthracene for the pesticide group in the samples were measured and removal efficiencies of each micropollutant in the WWTP were determined. While the removal efficiencies of phenantrene and naphthalene were respectively 96.51 % and 93.41 % but fluorene, 1-methylnaphthalene and 2-methylnaphthalene were not treated at all for the PAH group. While the removal efficiencies of chlorfenvinphos and anthracene were respectively 100 % and 92.14 % but chloropyriphos was not treated at all for the pesticide group. It can be said that, while some of the micropollutants belonging to both PAH and pesticide group were almost completely removed in Konya WWTP but in addition to this, some of the micropollutants were not treated at all according to the analysis results obtained.