Comparison of linear and rotary motion control techniques of switched reluctance motor
Doğrusal ve döner hareketli anahtarlamalı relüktans motor kontrol tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 453467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AR motoru bir tür senkron makine. ARM, indüksiyon ve doğru akım motorlarının pozitif taraflarını getiren yeni nesil motor tarzıdır. Doğru akım motorlarında yüksek başlatma torku ve kolay hız kontrolü mümkündür. Endüksiyon motorlarının makaralar dışında ömrü boyunca bakımları yoktur. Anahtarlamalı relüktans motoru, AC ve DC motorların pozitif taraflarını birleştirmeye çalışır. Bu ARM modeli sistemin nasıl performans göstereceği konusunda kaba bir tahminde bulunabilmesine rağmen, Relüktans 3 veya 4 fazlı anahtarlı relüktans motoru (6/4, 8/6 ARM) 4, 6 rotor kutupları ve 6,8 statör anlamına gelir; Daha doğru analiz yapacaktır. Doğrusal olmayan yapı (FEM) hesaplanmış endüktans eğrisi elde etmek için sonlu elemanlar yönteminden ARM modele dahil edilmiştir. Endüktans eğrisinin verileri Motor özüm programından elde edilmiştir. Bu tezin temel amacı, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyacak bir araştırma platformu sağlamak için bir tahrik sistemi kurmak ve test etmektir. Bu ana proje raporunun ilk kısmı, anahtarlamalı relüktans motorunun temel prensibi, motor topolojileri, matematiksel yaklaşım, tork üretimi, elektromanyetik, sürücüler, dönüştürücüler ve uygulamaları içeren ARM'nin literatür taramasıdır. Bu bölüm ARM'nin çalışma prensibi ve özelliklerini anlamaya yardımcı olmaktır. Projenin ikinci kısmı, ARM'nin ve kontrol disklerinin modelleme ve simülasyon çalışmalarını anlatıyor. Bu model, ARM'nin matematik denklemlerine dayanmaktadır. Tüm simülasyon sonuçları bu bölümde gösterilmektedir. Farklı kapatma açılarındaki simülasyon sonuçları tartışılmakta ve ardından akım kontrolü ve hız kontrolü uygulanmaktadır. Son olarak, kapalı döngü hız kontrol modeli ile histerezis akım kontrolüne eklendi ve sonuçlar yüklenmemiş ve yüklü koşullarda tartışıldı. Son bölümde bazı sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The SR motor is a type of synchronous machine. Switched RM is new generation motor style that brings positive sides of induction and direct current motors. Direct current motors have high starting torque and easy speed controllable. Induction motors have no maintenance through the life span except rollers. Switched reluctance motor tries to merge positive sides of AC and DC motors. Reluctance 3 or 4 phase switched reluctance motor (6/4, 8/6 SRM) which means 4, 6 rotor poles and 6, 8 stator although these SRM model can provide a rough estimation on how the system will perform, a few shortcomings that will make more accurate analysis. SRM from the finite element method for obtaining a non-linear structure (FEM) calculated inductance curve were included in the model. The data of the inductance curve has been obtained from the Motor solve program. The main objective of this thesis is to build and test a drive system to provide a research platform for having more investigations in this field. The first part of this master project report is the literature review of the SRM which includes the basic principle of the switched reluctance motor, motor topologies, mathematical approach, torque production, electromagnetic, drives, converters and its applications. This part means to help to understand the working principle and properties of SRM. The second part of the project describes the work of modeling and simulating of SRM and its control drives. This model is based on the mathematical equations of SRM. All simulation results are shown in this part. The simulation results for different turn-off angles are discussed, and then the current control and speed control are applied. Finally, added to hysteresis current control with closed loop speed control model and the results are discussed in the unloaded and loaded conditions. In the last part, some conclusion has been discussed.