Optimum yanma için poroz yakıcı ve ventüri karıştırıcının teorik incelenmesi
Theoretical investigation of porous burner and venturi mixer for optimum combustion
- Tez No: 453466
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kazanlar ve kombiler için geliştirilmiş bir çok ısıtma sistemi yüksek emisyon değerleri oluşturur ve düşük performans gösterir. Bu çalışmada bir ventüri karıştırıcı ve poroz yakıcı, yüksek performanslı bir yanma sistemi tasarlamak için teorik olarak incelendi. Ventüri karıştırıcı ve poroz yakıcı performansına etki eden tasarım faktörleri araştırıldı. Elde edilen bilgiler ışığında bu sistemlerin optimizasyonu Taguchi deney tasarım metodu kullanılarak yapıldı. Poroz yakıcıda aranan temel özellik radyal akış hız profilinin silindir yüzeyi üzerinde homojen olmasıdır. Teorik çalışma sonucunda elde edilen optimum sistem, radyal hız profilinde %96.5'lik bir homojenlik endeksi verdi. Ventüri karıştırıcıdan istenen en önemli özellik ise karışımın en kısa mesafede en yüksek hava-yakıt karışım oranına ulaşmasıdır. Bunun için enjeksiyon noktasından boru çapına eşit bir mesafe için yapılan optimizasyona göre en iyi tasarımın homojenlik endeksi %91 değerine ulaştı ve ventüri çıkışında gayet iyi bir karışım oluşturdu. Ayrıca bu çalışmanın literatürdeki çalışmalarla uyum içerisinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Numerous burner systems developed for heating systems such as boiler and combi, rather shows low performance and high emissions. In this study, a venturi mixer and a porous radial burner is investigated to produce a high efficiency burner and mixer system. Different design parameters and their effects are investigated on performance for both venturi mixer and porous burner. Accompanied by the data obtained, optimisation for these systems are accomplished using Taguchi design of experiment method. Basic feature needed from porous burner is radial flow velocity profile should be uniform through the cylinder surface. Optimum design acquired through theoretical work showed 96.5% radial velocity profile. Most important quality required from venturi mixer is having air and fuel mixed in very short distance from injection point. Therefore optimisation is completed for a pipe diameter distance from injection point. Best design achieved 91% uniformity index and in the exit of the venturi difuser it prepared a good mixture. The obtained results from this study shows consistency with similar studies in the literature.