Kriyojenik ortam şartlarında filaman sarım CTP boruların düşük hızlı darbe sonrası hasar davranışının incelenmesi
Investigation of damage behaviour of filament wound GFRP tubes after low velocity impact in cryogenic environmental conditions
  1. Tez No: 453497
  2. Yazar: MUSTAFA ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT UYANER, YRD. DOÇ. DR. MEMDUH KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Filaman sarım cam takviyeli plastik (CTP) kompozit borular kimyasal madde içeren sıvıların iletilmesinde, sanayi atıklarının uzaklaştırılmasında, doğalgaz ve petrol hatlarında iletim için kullanılmaktadır. Kullanılan alanlarda CTP boruların uğramış oldukları düşük hızlı darbeler, borularda tabaka ayrılmasına yol açabilir. Bu durum boruda büyük ölçüde bir mukavemet kaybı meydana getirir. Bu çalışmada filaman sarım yöntemiyle E-camı/epoksi malzemeden imal edilen (±55o)3 sarım açısına sahip 6 tabakalı CTP boruların kriyojenik ortam şartlarında farklı sıcaklıklarda 5, 7,5 ve 10 J enerji seviyelerinde düşük hızlı darbe testleri yapılmıştır. Düşük hızlı darbe deneyleri sonrasında temas kuvveti-zaman, kuvvet-yer değiştirme, enerji-zaman değişim grafikleri elde edilmiş ve numunede meydana gelen hasar bölgeleri incelenmiştir. Belirli çevre şartlarındaki sıcaklıklara maruz bırakılmış CTP kompozit boruların düşük hızlı darbe sonucu hasar davranışları incelenmiş olup, çalışma neticesinde sıcaklığın düşük hızlı darbeye etkisi ve hasar analizi yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Filament wound glass reinforced composite pipes (GRP) are used for conveying liquids containing chemicals, for industrial waste removal, for transmission in natural gas and oil pipelines. It can be occurred damages such as delamination in the GRP pipes that have subjected to low velocity impact during utilization. These damages lead strength loss in the pipes. In this study, the 6 layers CTP tubes with (±55o)3 winding angles produced by E-glass/epoxy material by filament winding method. Low speed impact tests were performed to the tubes at 5, 7.5 and 10 J energy levels under different temperatures in cryogenic environmental conditions. Afterwards, force-time histories, force-displacement and energy-time histories variations were obtained. The damage behaviour of GRP composite pipes that conditioned at various temperatures was investigated after the low velocity impact. The effect of temperature on the damage zones on the specimens was investigated. Finally, damage analysis was interpreted.