Anyon ve katyon sensörlerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of anion and cation sensors and investigation of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 453498
  2. Yazar: MENZEHER SERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İSMET UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin amacı 8-aminokinolin, 2-kloroasetilklorit, o-aminofenol, 1,2 fenil diamin grupları içeren dipodal sensör olarak kullanabilecek 2,2'-(1,2-fenilenbis(azanedil))bis(N-(2-hidroksifenil)asetamit) ve 2,2'-(1,2fenilenbis(azanedil)bis(N-(kinolin-8-il)asetamit) bileşiklerinin sentezlenmesi, bu bileşiklerin anyon ve katyonlarla denenmesi ve sensör olarak kullanılmasını sağlamaktır. 8-aminokinolin ile 2-kloroasetilklorür bileşiğinin sentezi sonucunda 8-aminokloroasetilpridin bileşiği sentezlendi. Daha sonra 1,2 Fenildiamin bileşiği ile bu bileşiğin tepkimesi sonucunda halkalaşma ile birlikte 2,2'-(1,2-fenilenbis(azanedil))bis(N-(2-hidroksifenil)asetamit) bileşiği elde edildi. O-aminofenol ile 2-kloroasetilklorür bileşiğinin sentezi sonucunda N-(o-hidroksifenil) kloroasetamit bileşiği sentezlendi. Daha sonra 1,2 Fenildiamin bileşiği ile bu bileşiğin tepkimesi sonucunda halkalaşma ile birlikte 2,2'-(1,2fenilenbis(azanedil)bis(N-(kinolin-8-il)asetamit) bileşiği elde edildi. Çalışmanın sonucunda elde edilen 2,2'-(1,2-fenilenbis(azanedil))bis(N-(2-hidroksifenil)asetamit) ve 2,2'-(1,2fenilenbis(azanedil)bis(N-(kinolin-8-il)asetamit) ligandlarına bazı anyon ve katyon denemeleri yapılarak dipodal sensör çalışması yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to synthesize 2,2'-(1,2-phenylenebis(azanedyl))bis(N-(2-hydroxiphenyl)acetamide and 2,2'-(1,2penylenebis(azanedyl)bis(N-(quinolin-8-yl)acetamide coded dipodal sensors by using 8-aminoquinoline, 2-chloroacetyl chloride, o-aminophenol, 1,2-phenylene amine. The result of synthesis 8-aminoquinoline and 2-chloroacetylchloride, the compound 8-aminokloroasetilprydine compound synthesized. Then by the reaction of this compound with the compound of the 1,2phenylenediamine compound with 2,2'-(1,2-phenylenebis(azanedyl))bis(N-(2-hydroxiphenyl)acetamide cyclization obtained. The study include the synthesis of o-aminophenol with 2-chloroacetyl chloride and the compound N-(o-hydroxyphenyl)chloroacetamide compound synthesized. Then by the reaction of this compound with the compound of the 1,2phenylenediamine compound with 2,2'-(1,2penylenebis(azanedyl)bis(N-(quinolin-8-yl)acetamide cyclization will be obtained. As a result of work done by some anions and cations trial of 2,2'-(1,2-fenilenbis(azanedil))bis(N-(2-hidroksifenil)asetamit and 2,2'-(1,2fenilenbis(azanedil)bis(N-(kinolin-8-il)asetamit) ligands dipodal sensor operation performed.