Yeni nesil karbon/PEKK havacılık kompozit yapılarının termo-mekanik performansları: Kriyojenik şartlandırmanın ve yüksek servis sıcaklıklarının etkisi
Thermo-mechanical performances of new generation carbon/PEKK aerospace composite structures: The effect of cryogenic conditioning and high service temperatures
  1. Tez No: 831746
  2. Yazar: HAKKI AYBERK TASALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE FEYZA ŞÜKÜR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SİNEM ŞAŞ ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Havacılık uygulamalarında kullanılacak termoplastik kompozit malzemelerin tasarımı için ihtiyaç duyulan veri tabanının geliştirilmesi ancak bu malzemelerin gerçek çalışma koşullarını simüle eden ortam şartlarında test edilmesi ile mümkündür. Bu motivasyondan yola çıkılan tez çalışmasında AFP prosesiyle üretilen karbon fiber takviyeli termoplastik kompozitler, yüksek irtifada uçuşu simüle eden kriyojenik şartlandırılmaya (-50 °C) tabi tutulmuş ve kriyojenik şartlandırma sonrası kompozitlerin farklı sıcaklıklarda (0 °C, RT, 50 °C, 100 °C ve 150 °C) mekanik performansları belirlenmiştir. Bu çalışmada uçak yapısal parçalarının yüksek irtifada ve park konumuna geçene kadar artan sıcaklıklardaki mekanik performansları literatürde ilk defa bütüncül olarak ele alınmış, servis koşullarındaki mikro çatlakları temsilen kompozit numunelere akustik emisyon destekli load/unload testleriyle mikro çatlaklar oluşturulmuştur. Sonuçlar mikro çatlakların artan sıcaklık döngülerinde ve kriyojenik sıcaklıklarda kritik olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The development of the required database for the design of thermoplastic composite materials to be used in aviation applications is only possible by testing these materials in environments that simulate real-life operational conditions. Based on this motivation, in the thesis study, carbon fiber-reinforced thermoplastic composites produced through the AFP (Automated Fiber Placement) process were subjected to cryogenic conditioning (-50 °C), simulating high-altitude flight conditions, and the mechanical performances of the composites were determined at different temperatures (0 °C, room temperature, 50 °C, 100 °C, and 150 °C) after cryogenic conditioning. In this study, the mechanical performances of aircraft structural components were comprehensively addressed for the first time in the literature under increasing temperatures from high altitude to parking position, and to represent microcracks under service conditions, microcracks were induced in the composite specimens using acoustic emission-assisted load/unload tests. The findings indicate that microcracks play a crucial role in the face of escalating temperature cycles and cryogenic conditions.