Bazı organik kökenli bitki büyüme düzenleyici maddelerin 'narince' (Vitis vinifera L.) şaraplık üzüm çeşidinde asma gelişimi ile verim ve kalite özelliklerine etkileri
Effects of some organic-based plant growth regulating substances on vine growth with yield and quality of 'narince' wine grape cultivar (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 453500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
'Narince' üzüm çeşidi, kış soğukları ve yaz aylarındaki kurak koşulların hakim olduğu İç Anadolu Bölgesi'ne adaptasyon sağlamış geleneksel üzüm çeşitlerimizdendir. Ancak, İç Anadolu Bölgesi'nde vejetasyon süresinin kısalığının yanında, kuraklık ve benzeri bazı abiyotik stres faktörlerine bağlı olarak üzüm yetiştiriciliğinde sorunlarla karşılaşılmaktadır. Asmaların, stres faktörlerine karşı direnç gösterebilmeleri için kültürel uygulamalar büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, kendi kökü üzerinde yetiştirilen, verim çağındaki 'Narince' üzüm çeşidine ait asmaların bazı fizyolojik özellikleri ile omca gelişimi, verimi ve kalitesi üzerine yapraktan Herbagreen, Crop Set, ISR 2000 ve Maxicrop uygulamalarının etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda asmalarda yaprak klorofil içeriği üzerinde ISR 2000 ve Herbagreen uygulamalarının olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Bu uygulamar, salkım ve tane özelliklerini de önemli derecede olumlu etkilemiştir. Crop Set ve Herbagreen uygulamaları stoma iletkenliği üzerinde olumlu etkiler göstermiş, söz konusu uygulamalar sonucunda stoma iletkenliği sırasıyla 395.2 ve 370.9 mmol H2O m-2s-1 olarak ölçülmüştür. Örneklerin omca başına verim parametresi üzerinde en etkili uygulamanın Herbagreen uygulaması olduğu ve 7.1 kg/omca ile en yüksek verim elde edildiği sonucuna varılmıştır. Crop Set uygulanmış ve uygulama yapılmamış kontrol grubundan ise en düşük verim elde edilmiştir. Başta Herbagreen uygulaması olmak üzere ISR 2000 ve Maxicrop uygulamalarının verim üzerine olumlu etkiler gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular genel olarak göz önünde bulundurulduğunda, yetiştiricilik sırasında yapraktan ISR 2000, Crop Set ve Herbagreen uygulamalarının asmalarda vejetatif gelişme ile verim ve kalitenin artırılmasına yönelik olarak tavsiye edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
'Narince' grape cultivar, one of Turkish traditional grape cultivars, was well-adapted in Central Anatolia where extreme winter cold and summer drought dominate. But, short vegetation period, drought and other abiotic stress factors limit viticulture in Central Anatolia. Thus, cultural practices to improve vine resistance to stress factors are essential. In this study, effects of Herbagreen, Crop Set, ISR 2000 and Maxicrop on certain physiological and growth parameters of own-rooted 'Narince' grapes were investigated. The materials were used according to the company instructions. ISR 2000 and Herbagreen treatmens increased the leaf chlorophyll concentrations. These treatments also significantly improved the cluster and berry characteristics. Stomatal conductance values of Crop Set and Herbagreen treatments were higher than those of other treatments with the values 395.2 and 370.9 mmol H2O m-2s-1, respectively. The highest yield per vine (7.1 kg / vine) was obtained from Herbagreen treatment, while the lowest yield was obtained from control and Crop Set treatment. ISR 2000 and Maxicrop treatments also obviously increased the yield. Considering the overall investigations, folial applications of Herbagreen, ISR 2000 and Crop Set may be recommended to perform during viticulture, since they improved the vegetative development, grape yield and quality.