Kastamonu-Şenpazar ilçesi büyükbaş sığır barınaklarının yapısal özellikleri ve yeni barınak modelinin geliştirilmesi
The constructural properties of cattle barns in Şenpazar-Kastamonu and developing of new barn model
  1. Tez No: 453503
  2. Yazar: AHMET ÇAĞDAŞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma Kastamonu ili Şenpazar İlçesindeki barınakların özelliklerini belirlemek amacı ile 25 adet sığır işletmesinde yürütülmüştür. Araştırma sonucunda barınaklarda fiziki yapının yetersiz olduğu görülmüştür. İşletmelerin %80' inde hayvan başına düşen barınak taban alanı 2.4-5.71 m2/hay arasında değişmektedir. Hayvan başına düşen hacim ise genellikle (%87.5) 4.8-16.66 m3/hay arasındadır. Barınaklarda hayvanlar için çevre şartlarının da yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Barınak yapı malzemelerinde, havalandırma ve aydınlatma sisteminde bazı eksiklikler analiz edilmiştir. Barınakların %63' ünde sağlanan aydınlanma oranı 0.10-2.90 arasında değişmektedir. Araştırma sonucunda, bölgede faaliyet yapan yetiştiriciler için, sorunlara yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted at 25 cattle business to determine structural properties of barns in Senpazar-Kastamonu. The result of research was showed that building structure is inadequate for animals. The floor area for at 80% of houses per animal was 2.4-5.71 m2. The volume at 87.5% of per animal is generally between 4.8-16.66 m3. Environmental conditions for animals were found also inadequate in shelters. Building materials, ventilation and lighting system were poor analyzed in shelters. Enlightenment rate was 0.10-2.90 in 63% of the shelters. In addition environmental conditions were insufficient for animals in shelter. In region barns were seen insufficient situation in some building materials, ventilation and lighting systems. Practical solutions were offered to farmer is rearing animal in region.