7. sınıf fen bilimleri dersinde Scratch destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına, motivasyonlarına ve derse ilişkin görüşlerine etkisi
The effect of Scratch-supported teaching in the 7th grade science course on students' academic achievement, motivation and opinions on the course
  1. Tez No: 863518
  2. Yazar: EBRU KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf fen bilimleri dersi ışığın madde ile etkileşimi ünitesinin öğretiminde Scratch destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına, motivasyonlarına ve derse ilişkin görüşlerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Kastamonu ili Şenpazar ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 37 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Rastgele olarak seçilen deney grubunda 20, kontrol grubunda ise 17 öğrenci bulunmaktadır. Çalışmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma araştırma yönteminin bir çeşidi olan sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmada, öncelikli olarak nicel veriler, daha sonra ise nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri, ışığın madde ile etkileşimi ünitesi akademik başarı testi ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği ile, nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmada, Scratch destekli uygulamaların öğrencilerin akademik başarılarına ve motivasyonlarına etkisini belirlemek için deneysel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ayrıca, deney grubundan belirlenen dokuz öğrencinin Scratch destekli etkinliklere ve derse ilişkin görüşlerini almak için onlara uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile nitel veriler toplanarak durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. İlgili ünite konuları kontrol grubundaki öğrencilere 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'na göre anlatılırken, deney grubundaki öğrencilere ise mevcut programa ilaveten Scratch destekli uygulamalar ile anlatılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarında kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Motivasyonlarında ise sadece performans alt boyutunda deney grubundaki öğrenciler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilirken, araştırma, iletişim, işbirliği ve katılım alt boyutlarda anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Deney grubundan seçilen dokuz öğrenciye uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilere göre ise öğrenciler; konuyu iyi öğrendiklerini, derse olan ilgi ve isteklerinin daha da arttığını, derslerin daha eğlenceli ve akıcı olduğunu, kişisel performanslarını daha iyi sergileyebildiklerini ve aynı zamanda diğer dersler için de Scratch uygulamalarından yararlanmak istediklerini belirtmişlerdir. Scratch programının algoritma ve öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerini geliştirmek için fen bilimleri derslerinde daha fazla kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of Scratch-supported teaching on students' academic achievement, motivation, and opinions about the course in teaching of the unit of the interaction of light with matter in the 7th-grade science course. For this purpose, 37 students in the research study group formed the research study group at a public secondary school in the Şenpazar district of Kastamonu province in the second semester of the 2021-2022 academic year. There are 20 students in the randomly selected experimental group and 17 in the control group. The study used a sequential explanatory design, a mixed research method in which quantitative and qualitative research methods are used together. In the research, quantitative data was first collected, then qualitative data was collected. The study's quantitative data were collected with the interaction of light with matter unit academic achievement test and the motivation scale for learning science, and the qualitative data were collected with a semi-structured interview form. In the research, a quasi-experimental design with a pre-test and post-test control group, one of the experimental research methods, was used to determine the effect of Scratch-supported applications on students' academic achievement and motivation. In addition, the case study method was used to collect qualitative data with a semi-structured interview form applied to nine experimental group students to obtain their opinions about Scratch-supported activities and the course. While the relevant unit topics were explained to the students in the control group according to the 2018 Science Course Curriculum, they were presented to the students in the experimental group with Scratch-supported applications in addition to the existing program. As a result of the analysis of the data, a statistically significant difference was detected in the academic achievement of the students in the experimental group compared to the students in the control group. While a statistically significant difference was seen in their motivation in favor of the students in the experimental group only in the performance sub-dimension, no significant difference was detected in the other research, communication, collaboration, and participation sub-dimensions. According to the data obtained from the semi-structured interview form applied to nine students selected from the experimental group, the students stated that they learned the subject well, their interest and desire for the course increased, the lessons were more fun and fluent, they were able to demonstrate their performance better, and they also wanted to benefit from Scratch applications for other courses. It is recommended that the Scratch program be used more in science courses to develop algorithms and improve students' computational thinking skills.