Amasya yöresinden toplanan bazı yenilebilir mantarlarda ağır metal analizleri
Determination of heavy metals in some edible mushrooms collected from Amasya region
- Tez No: 453515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN, YRD. DOÇ. DR. SİNAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Amasya yöresinden yenilebilir 11 farklı mantar türü toplanmıştır. Mantar örnekleri kurutulup öğütüldükten sonra 200 mesh'lik elekten elenmiştir. Örnekler HNO3 ile mikrodalga yakma ünitesinde çözünürleştirilmiştir. Elde edilen berrak çözeltilerin son hacmi deionize su ile 50 mL'ye seyreltilmiştir. Çözeltilerin Cu, Fe, Cr, Ni, Mn, Co, Zn, Cd ve Pb içerikleri alevli Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi ile tayin edilmiştir. Eser metallerin mantar örneklerindeki düzeyleri mg/kg (kuru mantar örneği) olarak hesaplanmış ve standart sapması ile birlikte verilmiştir. Mantarların en düşük ve en yüksek Cu, Fe, Cr, Ni, Mn, Co, Zn, Cd ve Pb içerikleri sırası ile 8.50-87.74, 86.56-4025.01, 1.61-76.41,0.98-69.37, 6.95-377.06, 0.03-11.30, 51.08-155.96, 0.06-5.06 ve 4.61-21.6 mg/kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the region of Amasya, a total of 11 different species of edible mushrooms was collected. Examples of mushrooms dried after grinding was sieved to 200 mesh screen. Samples were solubilized by HNO3 in the microwave incinerators. Obtained with deionized water to a final volume of 50 mL of the clear solution is diluted. The solutions of heavy metals content were determined by Flame Atomic Absorption Spectroscopy. Levels of trace metals fungal sample mg/kg (dry yeast samples) were calculated and are given with standard deviation. The lowest and the highest of metal content of mushrooms, Cu, Fe, Cr, Ni, Mn, Co, Zn, Cd and Pb from 8.50 to 87.74, 86.56 to 4025.01, 1.61 to 76.41, 0.98 to 69.37, 6.95 to 377.06, 0.03 to 11.30, 51.08 to 155.96, 0.06 to 5.06 and 4.61 to 21.6 mg/kg, respectively.