Thermal characteristics of phase change material used as thermal storage system by using solar energy
Güneş enerjisi kullanılarak termal depolama sistemi olarak kullanılan faz değişim malzemesinin termal karakteristikle
- Tez No: 453529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUNİR ELFARRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, güneş ısıl enerji kullanılarak dairesel kabuk ve üçgen tüp şeklindeki ısı eşanjöründe PCM erime süreçleri; PCM'nin ısıl depolama performansını değerlendirmek için sayısal olarak ve deneysel olarak araştırılmıştır.Tüm deneyler dış mekanda Irak'ın Babil şehrinde AL-Musayyib'de yapılmıştır.(Irak'ta üretilen)PCM1 ve Almanya'da üretilen olmak üzere bu çalışmada farklı türlerde iki parafin test edilmiştir.Şu anki çalışmada ana deney işlemi, kabuk rejiminde PCM eritimi için boşaltılmış tüpteki güneş kolektörü kullanılarak yapılır. 2016 Ağustos ayından 2015 Ocak ayına kadar her sezon için ısı eşanjörü içerisindeki iç tüpteki suyun farklı hacimli akış oranları şu şekilde(200,300 ve 500 lph) kullanılmıştır.Deney sonuçları iç tüp ve ortam sıcaklığı giriş sıcaklığının hacim akış oranlarına göre erime noktasında önemli etkileri olduğunu göstermiştir.PCM sıcaklık dağılımı incelendiğinde PCM 'nin yaz mevsiminde erime sıcaklıkları için gerekli zamanın sadece (3-4) ay,kış sezonunda ise yaz sezonuna göre daha fazla zaman gerektiği bunun da yaklaşık (14-16 )saat olduğunu göstermiştir.Ortam sıcaklığı ve güneş radyasyonu artımı her iki PCM türlerini erime süresini azaltmaktadır.İç tüpün sıcaklık derecesi farklılığının atması PCM için elde edilen ısıyı artırmıştır.Bu araştırmanın deney ve sayısal sonuçları ve PCM ile ilgili önceki elde edilen araştırma sonuçları karşılaştırılmış.
Özet (Çeviri)
In this study, the melting processes of PCM in a circular shell and rectangular tube heat exchanger by using solar thermal energy have been studied experimentally to evaluate thermal storage performance of PCM. All experimental were conducted outdoor at AL- Musayyib city-Babylon-Iraq. In this study two different types of Paraffin are tested; PCM1 (which is produced in Iraq) and PCM2 which is produced in Germany. The main experimental procedure in the present work is included using the solar collector type of evacuated tube for melting PCM in shell regime. Different volume flow rates of the water flow within the inner tube of the heat exchanger namely (200, 300, and 500 lph) were used for each season from August 2016 to January 2017. The experimental results indicated that inlet temperature of the inner tube and ambient temperature has significant effects on the melting point compared with the volume flow rates. Studying PCM temperature distribution, it is exposed that a melting temperatures of the PCM in summer season needed time of (3-4) hours only, while it needed more time; about (14-16) hours in winter season. Increasing the ambient temperature and the solar radiation reduces the melting time for both PCM types. Increasing water temperature difference of inner tube increased the heat gained for PCM. The present experimental results compared with the available previous studied and give a good agreement.