Denizli ve Isparta bölgelerinden alınan alev geciktirici huntit cevherinin zenginleştirilme olanaklarının araştırılması
Investigations of benefication of flame retardant huntit minerals received from Denizli and Isparta regions
  1. Tez No: 453556
  2. Yazar: GÖRKEM KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜGÜL YILMAZ ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Denizli ve Isparta bölgelerinden çıkarılan huntit cevherinin zenginleştirilme olanaklarının araştırılması ve ülkemiz için katma değer sağlaması amacı taşımaktadır. Bu çalışmayla, huntit cevherinin zenginleşmesi suretiyle kullanım olanaklarının genişletilmesi ve verimliliğinin arttırılması araştırılmıştır. Aynı zamanda huntit cevherinin flotasyonda kimyasal ile etkileşimi incelenerek en uygun kimyasal kullanımı tespiti sağlanmıştır. Bunlara ek olarak tane boyutunun flotasyon verimine etkisi irdelenmiştir. Sonuç olarak huntit cevherindeki gelişmelere katkı sağlayacak sonuçlar ve değerlendirmeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is researced huntite mineralS that extracted in Denizli and Isparta regions Areas as mineral processing and aimed to contribute our country. With this study, it has been researched use of areas is expanded processing huntite mineral and increasing productivity. It is been determined suitable chemical observing huntite mineral relation with chemical material at the same time. Additionally, it has been examined that grain size effects flotation performance. Finally, it is been obtained results and evaluations to contribute development on huntite mineral.