Elmalı ilçesinde serada sözleşmeli tarımın benimsenmesi ve yayılmasını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting the diffusion and adoption of contract farming in greenhouse in Elmalı district
  1. Tez No: 453574
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı Elmalı ilçesinde serada sözleşmeli tarımın benimsenmesi ve yayılmasını etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma kapsamında Elmalı ilçesinde sera üretiminin yoğun olarak yapıldığı 16 köyden orana dayalı basit tesadüfi örneklem yöntemi ile 88 üretici belirlenmiştir. Araştırmanın birincil veri kaynakları, anket çalışmasına, ikincil veri kaynakları ise literatür taramalarına dayanmaktadır. Anket uygulamasından elde edilen sürekli verilerin analizi için Mann-Whitney U; kesikli verilerin analizi için ise Ki Kare testi kullanılmıştır. Bu testler sonucunda aralarında ilişki bulunan bağımsız değişkenler, lojistik regresyon modeline dahil edilmiş ve en doğru sonuca ulaştıran model belirlenmiştir. Çalışma sonucuna göre, sözleşmeli tarım yapan üreticilerin %42'si ortaöğretim mezunu, %88'i 10 dekar ve üzeri araziye sahip, %56'sında traktör bulunmaktadır. Sözleşmeli tarım modeli ile ilgili olarak üreticilerin %56'sı 2008 yılından sonra bilgi sahibi olmuştur. Araştırmada, sözleşmeli tarım modeline karar verirken, fiyat ve satış garantisi ile komşu çiftçinin elde ettiği gelirler en etkili kriterler olarak belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada üreticilerin geleneksel bilgi kaynaklarını modern bilgi kaynaklarına göre daha fazla oranda kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Present study is an effort to determine the factors affecting diffussion and adoption of contract farming in greenhouse in Elmalı District. Within the scope of the study, 88 farmers were selected as sample farmers from 16 villages using simple random sampling method. For the research questionnaire with respondents was the primary source of and literature rewiew is the secondary source of data. For analysis of obtained data, Mann-Whitney U analysis was used for continuous data and Chi-square was used for discrete data. After these tests correlation was found among independent variables, as a result logistic regression was used as right model for analysis. According to results of the study, 42% of contract farming farmers' education level is middle school, 88% have land ownership of 10 da or above, and 56% don't have their own tractor. Almost 56% of respondents first heard about contract farming after 2008. While deciding for contract farming most important criteria has been price and sale quarantee and income of neighbour farmer. In addition, use of traditional or conventional source of information is more common among farmers as compared to modern sources of information.