Antalya ili armut bahçelerinde Cacopsylla pyri L. (hemiptera: psyllidae)'nin yayılma, bulaşıklık oranı ve popülasyon dalgalanmasının saptanması
Determination of spread, infestation rate and population fluctuation of Cacopsylla pyri L. (hemiptera: psyllidae) in pear orchards in antalya province
- Tez No: 921166
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL BİRGÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Antalya toplam armut üretiminde Türkiye'de ikinci sırada yer almaktadır. Üretimin bu denli yoğun olmasından dolayı üreticiler yetiştiricilikte ürün kayıplarına neden olan zararlı ve hastalıklarla karşılaşmaktadır. Bu kapsamda, armutun ana zararlısı Cacopsylla pyri'nin Antalya ili ve ilçelerindeki yayılış alanları ve bulaşıklık oranının saptanması amacıyla armut üretiminin yoğun olduğu yerlerde çalışmalar yürütülmüştür. Bulaşıklık oranını saptamak için survey çalışmalarında bitkinin tamamını kapsayacak şekilde ağacın dört yönünden de 100 adet sürgün incelenmiştir. İncelenen sürgünlerde birey veya tatlımsı madde akıntısı görülen sürgünler bulaşık olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, Elmalı ilçesinde zararlının popülasyon dalgalanmasını saptamak için sarı yapışkan tuzaklar asılmış ve düzenli olarak tuzaklardaki ergin bireyler sayılmıştır. C. pyri'nin Antalya ilindeki yayılış alanlarının belirlenmesi amacıyla yürütülen denemelerde, zararlının armut üretiminin yoğun olduğu Korkuteli ve Elmalı başta olmak üzere Alanya, Kaş, Gazipaşa, Serik ve Manavgat ilçelerinde yayılmış olduğu belirlenmiştir. Döşemealtı ilçesinde ise zararlının görülmediği saptanmıştır. C. pyri'nin bulaşıklık oranları Antalya iline bağlı Korkuteli, Elmalı, Alanya, Kaş, Gazipaşa, Serik ve Manavgat ilçelerinde sırasıyla %52.06, 69.67, 48.37, 19.88, 28.55, 21.71 ve 1.60 olarak bulunmuştur. 2022 yılında C. pyri'nin popülasyon dalgalanmasının belirlenmesi amacıyla asılan sarı yapışkan tuzaklarda görülen ergin birey sayısı bahçelerde haziran ayının sonlarında en yüksek seviyeye ulaşmıştır. 2023 yılında ise bahçelere göre değişiklik göstermiştir. Sonuç olarak, mücadeleye başlama zamanının çok önemli olduğu ve zararlının popülasyon takibi yapılarak nisan ayı içerisinde mücadeleye başlanmasının uygun olacağı düşünülmektedir. Ayrıca, yoğun kimyasal mücadele nedeniyle zararlının doğal düşman popülasyonlarının düşük olduğu ve zararlıyı baskı altına alamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Antalya ranks second in total pear production in Türkiye. Due to such intensive production, producers encounter pests and diseases that cause product losses in cultivation. In this context, studies were carried out in areas where pear production is intensive to determine the distribution areas and infestation rate of Cacopsylla pyri, the main pest of pear, districts and in Antalya province. In order to determine the infection rate, 100 shoots from all four sides of the tree were examined in the survey studies to cover the entire plant. Shoots with individuals or honeydew in the examined shoots were evaluated as infested. In addition, yellow sticky traps were hung in Elmalı district to determine the population fluctuation of the pest and the adult individuals in the traps were counted regularly. In the experiments conducted to determine the distribution areas of C. pyri in Antalya province, it was determined that the pest was widespread in Korkuteli and Elmalı, where pear production is intensive, as well as in Alanya, Kaş, Gazipaşa, Serik and Manavgat districts. It was determined that the pest was not seen in Döşemealtı district. The infestation rates of C. pyri were found to be 52.06, 69.67, 48.37, 19.88, 28.55, 21.71 and 1.60% in Korkuteli, Elmalı, Alanya, Kaş, Gazipaşa, Serik and Manavgat districts of Antalya province, respectively. The number of adults observed in yellow sticky traps hung to determine the population fluctuation of C. pyri reached the highest level in the orchards at the end of June in 2022. It changed according to the orchards in 2023. As a result, it is thought that the time to start the control is very important and that it would be appropriate to start the control in April by monitoring the population of the pest. In addition, it was observed that due to intensive chemical control, the natural enemy populations of the pest were low and could not be suppressed.