Farklı dalga boyuna sahip ışık tuzaklarının örtüaltı domates yetiştiriciliğinde görülen zararlı ve faydalı böcek faunasını yakalamadaki etkinliği
Effectiveness of light traps with different wavelength in catching harmful and beneficial insect fauna in greenhouse tomato growing
- Tez No: 927908
- Danışmanlar: PROF. DR. FEDAİ ERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Farklı dalga boyuna sahip ışık tuzaklarının örtüaltı domates yetiştiriciliğinde görülen zararlı ve faydalı böcek faunasını yakalamadaki etkinliğini belirlemek amacıyla iki yıllık bir saha çalışması yürütülmüştür. Çalışmalar her iki yılda (2020 ve 2021), Antalya ili Elmalı içesinde bulunan yaklaşık 1'er dekarlık 2 ayrı plastik serada yürütülmüştür. Her iki yıl için de çalışma seralarında özel tasarlanmış 9 farklı ışık tuzağı, sera kenarlarından 3 m içeride olmak üzere, her tuzak arası 3'er m ve bitkilerin büyüme ucundan 20 cm yükseklikte olacak şekilde yerleştirilmiştir. Her iki serada bulunan ışık tuzaklarında haftalık tuzak kontrollerinde, her tuzakta yakalanan toplam yetişkin T. absoluta sayıları kaydedilmiştir. Ayrıca tuzaklarda yakalanan diğer bazı önemli zararlıların [Bozkurt (Agrotis spp.) ve Yeşilkurt (Helicoverpa armigera (Hübner)) (Lepidoptera: Noctuidae)] ve bazı faydalı böceklerin [Bombus sp. (L.) (Hymenoptera: Apidae) ve Chrysoperla carnea Stephen (Neuroptera: Chrysopidae)] haftalık sayımları yapılarak kayıt altına alınmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda en fazla sayıda T. absoluta ergini (dişi + erkek) ilk yıl yapılan denemede her iki serada da %51,3 oranında ikinci yıl yapılan denemede %52,0 ve %53,0 oranında 20W CFL Sylvania 365 nm (UV-A) ışık tuzağında yakalanmıştır. Bunu ilk yıl %26,6 ve %25,9 ikinci yıl her iki serada da %33,0 yakalayan 13W E27 Sylvania 368 nm (UV-A) ışık tuzağı takip etmiştir. Elde edilen verilerde T. absoluta'ya karşı, en etkili 20W CFL Sylvania 365 nm (UV-A) ışık tuzağı bulunmuştur. Domates güvesi ile mücadelede bu ışık dalga boyunun kullanılabileceği öngörülmektedir. Bozkurt (Agrotis sp.) zararlısının yoğun olarak zarar oluşturduğu bölgelerde 20W CFL Sylvania 365 nm (UV-A) ışık tuzağı kullanılarak bu zararlının yoğunluğunu azaltmaya ve uygulanacak kimyasal uygulamalarının sayısını azaltabileceği öngörülmektedir. En fazla sayıda Yeşilkurt yakalama oranına sahip 20W CFL Sylvania 365 nm (UV-A), 13W E27 Sylvania 368 nm (UV-A) ve 9W BLB (Black Light) ışık tuzaklarının diğer tuzaklardan ayrı bir grup oluşturduğu görülmüştür. Bu konuda daha kapsamlı bir çalışma yapılıp en fazla Yeşilkurt ergininin yönelim sağladığı ışık dalga boyunun tespit edilmesi gerekmektedir. Deneme süresince tüm tuzaklarda yakalanan toplam faydalı böceklerden Bombus arısı 5'i Chroseperla carnea erginleri 41'i geçmemiş olduğu tespit edilmiştir. Buna göre, çalışmada kullanılan ışık tuzaklarının seralarda zararlılar için uygulanması durumunda faydalı Bombus sp. ve C. carnea için bir tehdit oluşturmayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
A two-year field study was conducted to determine the effectiveness of light traps with different wavelengths in capturing harmful and beneficial insect fauna in greenhouse tomato cultivation. In both years (2020 and 2021), experiments were conducted in 2 separate greenhouses of approximately 1 decare each in Antalya (Elmalı) province. In both years, 9 specially designed light traps were placed in the study greenhouses, 3 m from the edges of the greenhouse, with 3 m between each trap and 20 cm from the growing end of the plants. During weekly trap checks in the light traps in both greenhouses, the total number of adult T. absoluta caught in each trap was recorded. In addition, weekly counts of some other important pests [Cutworms (Agrotis spp.) and Cotton bollworm (Helicoverpa armigera (Hübner)) (Lepidoptera: Noctuidae)] and some beneficial insects [(Bombus sp. (L.) (Hymenoptera: Apidae) and Chrysoperla carnea Stephen (Neuroptera: Chrysopidae)] caught in the traps were recorded. As a result of the studies, the highest number of T. absoluta adults (female + male) were caught in the 20W CFL Sylvania 365 nm (UV-A) light trap, at a rate of 51.3% in both greenhouses in the first year's trial, and 52.0% and 53.0% in the second year's trial. This was followed by the 13W E27 Sylvania 368 nm (UV-A) light trap, which captured 26.6% and 25.9% in the first year and 33.0% in the second year in both greenhouses. It is predicted that this wavelength of light can be used to manage T. absoluta populations. It is envisaged that using a 20W CFL Sylvania 365 nm (UV-A) light trap in areas where Cutworms (Agrotis sp.) pest causes intense damage can reduce the density of this pest and reduce the number of chemical applications to be applied. It was observed that the 20W CFL Sylvania 365 nm (UV-A), 13W E27 Sylvania 368 nm (UV-A) and 9W BLB (Black Light) light traps, which had the highest number of bollworm capture rates, formed a separate group from the other traps. A more comprehensive study on this subject needs to be carried out and the wavelength of light to which the most Cotton bollworm (H. armigera) adults are oriented should be determined. It was determined that the total number of beneficial insects caught in all traps during the experiment did not exceed 5 Bumblebees and 41 C. carnea adults. Accordingly, if the light traps used in the study are applied to pests in greenhouses, beneficial Bombus sp. and it is predicted that it will not pose a threat to C. carnea.