Chemical enrichment history and gas mass fraction of the galaxy cluster Abell 3112
Galaksi kümesi Abell 3112'nin kimyasal zenginleşme tarihi ve gaz kütle oranı
- Tez No: 453589
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSE NİHAL ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Galaksi kümeleri evrendeki en büyük ve birbirine bağlı olarak hareket eden yapılardır. İçinde bulundukları derin potansiyel kuyu, galaksi kümesinde bulunan yıldızlar ve galaksiler tarafından üretilmiş tüm metalleri küme içi ortamda hapseder. Bu özelliklerinden dolayı, küme içi ortama dağılmış metallerin uzaysal dağılımı nükleosentezin ve kimyasal zenginleşmenin kayıda alınmasına ve incelenmesine olanak sağlayan eşsiz ortamlardır. Bu çalışmada, 1.2 Ms Suzaku XIS ve 72 ks Chandra uydularından alınan verilerle Abell 3112 soğuk merkezli galaksi kümesinin halkalanma yarıçapını kapsayacak şekilde (1470 kpc) tip Ia süpernova ile tükenmiş çekirdeği çöken süpernova patlamalarının oluşturduğu kimyasal zenginleşmenin yarıçapa bağlı dağılımı ölçülmüştür. Bu çalışma için, kısa süre önce geliştirilen snapec XSPEC modeli uygun bulunmuştur. Bu çalışmada, gözlemlenen tip Ia patlamalarının çekirdeği çöken süpernova patlamalarına oranının kümenin halkalanma yarıçapına kadar sabit bir dağılım gösterdiği ve bu değerin 0.12 – 0.16 aralığında olduğu gözlemlenmiştir. Bu oran, bizim galaksimizdeki oran ve kimyasal zenginleşmesiyle uyumludur. Değişmeyen süpernova zenginleşmesi, küme içi ortamın eteklerinde yıldız oluşumunun maksimuma ulaştığı küme oluşum döneminden evvel erken dönem metal zenginleşmesine uğradığına işaret etmektedir. Buna ilaveten, X-ışını tayf modellemesinde kullanılan iki boyutlu CDDT modelin diğer 1 boyutlu W7 modellere kıyasla daha kötü sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. X-ışını gözlemleri ile yapılan bu detaylı analizler kümenin yaklaşık baryonik madde oranını hesaplamak icin kullanılabilir. Gaz kütlesinin toplam kütleye oranı R500 yarıçapında fgas= 0.21 (+0.16) (-0.11) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Clusters of galaxies are the largest concentrations of confined matter in the Universe. Their deep potential well locks all metals produced by stars and galaxies within the intra-cluster medium. The spatial distribution of the metals residing in the intra-cluster medium records all the information on a cluster's nucleosynthesis and chemical enrichment history. In this work, we constrain the radial distribution of supernova enrichment via supernova type Ia and core collapse supernova explosions from a total of 1.2 Ms Suzaku XIS and 72 ks Chandra observations of the cool-core galaxy cluster Abell 3112 out its virial radius (~ 1470 kph). We adopt a recently developed snapec XSPEC model for this study. In this study, it is found that the ratio of the observed supernova type Ia explosions to the core collapse supernova explosions has a uniform distribution at a level of 0.12 – 0.16 out to the cluster's virial radius. The observed fraction of type Ia supernova explo- sions is in agreement with the corresponding fraction found in our Galaxy and the chemical enrichment of our Galaxy. The non-varying supernova enrichment suggests that the intra-cluster medium in cluster outskirts was enriched by metals at an early stage before the cluster itself was formed during the period of intense star formation activity. Additionally, we find that the 2D delayed detonation model CDDT produces significantly worse fits to the X-ray spectra compared to simple 1D W7 models. An explicit investigation with these X-ray observations can also be used to probe the approximate baryon fraction of the cluster. In this study, the gas mass fraction is determined as fgas = 0.21 (+0.16) (-0.11) at R500.