The relationship between economic growth and road infrastructure: Evidence from Turkey
Ekonomik büyüme ve karayolu altyapısı arasındaki ilişki: Türkiye'den bulgu
- Tez No: 453590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bilindiği üzere, devlet yönetimleri ülkelerinde ekonomik etkinliğin, üretkenliğin, vatandaşlarının gelir düzeyi, refah ve yaşam kalitelerinin artmasını ister. Altyapı yatırımları ekonomik büyümeyi destekleyen önde gelen faktörlerdir. Altyapı açısından, ulaştırma yatırımları da ekonoik büyüme için önemlidir. Çünkü insanlar ulaştırma ağlarını kullanarak eğitim, sağlık hizmetlerine ulaşır ve sosyal faydalar elde ederler. Ulaştırma yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisini ölçmek önemlidir, çünkü somut sonuçlar politika belirleyiciler, kara alıcılar ve kalkınma planlamacıları için önemli araçlardır. Çoğu ülkeler için ulaştırma altyapı genişletmelerinden elde edilen faydaların ölçümü ile ilgili birçok çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yol altyapısının genişletilmesinin ekonomik açıdan etkili olup olmadığının ülke ve il seviyesinde güçlü bulgular elde etmektir. Bu amaçla, iki adet ekonometrik model uygulanmıştır. Veriler TÜİK, Karayolları Genel Müdürlüğü, Kalkınma Bakanlığı, TEPAV veritabanlarından alınmıştır. Yol altyapısı konsepti açısından yol altyapı stok ve kişi başı yol ağı değişim değerleri ana açıklayıcı değişkenler olarak kullanılmıştır. İlk ekonometrik analiz ülke seviyesinde Cobb-Douglas üretim fonksiyonu kullanılarak gerçekleşmiştir. Son analizde Solow tipi büyüme modeli ile panel veri yaklaşımı kullanılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye için, yol altyapı stok ve kişi başı yol ağı değişimlerinin GSYİH seviyesinde değişiklikte etkisi anlamlı bulunmamıştır. Eğer yeterli bir kapasite mevcutsa ilave bir yol refah açısından daha az marjinal fayda getirecektir. Ayrıca, alternatif ulaştırma enstrümanları da gelecekteki bu alan ile ilgili çalışmalarda dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
By common consent, governments want to increase their economic efficiencies, productivities, citizens' level of incomes and welfare and quality of their lives. Infrastructure investmens are prominent factors to boost the growth of the economies. In the aspect of infrastructure, transportation investments are also important for economic growths. Because people can reach education, health services and gain social benefits by using transportation networks. Measuring the impact of transportation investments on economic growth is important, because gathering substantial results are important tools for policy makers, decision makers and development planners. There are studies to measure how much these benefits are gained by transport infrastructure expansions in many countries. The goal of this study is to achieve concrete evidences whether if road infrastructure expansion is effective or not in economic basis in Turkey for the country and provincial levels. To achieve this aim, two different econometric analyses are examined. Data is gathered from TURKSTAT, Directorate of Highways, Ministry of Development, TEPAV databases. Road infrastructure capital stocks and road density changes per capita values are used as main explanatory variables in terms of road infrastructure concept. Initial econometric analysis is performed at country based level with a Cobb-Douglas production function. In the last analysis, panel data approach is used on the Solow type growth framework. Results show that the road capital stock or road density per capita changes are not significant in determining the increase of the GDP levels for Turkey. If there is an existing sufficient capacity, an additional road creates less marginal benefit for the welfare. Also, alternative transportation instruments should also be considered for related future studies.