Dilatancy based identification of liquefaction susceptibility
Zeminlerin sıvılaşma yatkınlığının genleşime bağlı olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 453602
  2. Yazar: ŞEBNEM BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Zemin genleşimi ve zemin sıvılaşması, günümüz zemin mekaniğinde bile karmaşık ve tartışmaya yola açan kavramlar olarak kalmaya halen devam etmektedirler. Zemin genleşiminin sıvılaşma üzerindeki etkileri, literatürde yaygın bir şekilde kabul edilmektedir. Ancak genleşim açısını, dinamik geoteknik deneylerini kullanarak bulabilmenin zorluklarından dolayı, zemin genleşimin sıvılaşma üzerindeki etkisi, şu ana dek teorik olarak incelenmiş ve niteliksel yaklaşımlar geliştiren çalışmalar henüz oluşturulmamıştır. Bu sebeplerle, bu çalışmanın amacı zemin genleşiminin sıvılaşma üzerine etkilerini basit ve rakamlara dökebilen bir yaklaşım geliştirebilmektir. Bu çalışmada, kohezyonsuz numunelerde sıvılaşma çevrimsel yükleme ile başlatılmış ve numunenin çevrimsel mobilitesi, sabit hacimli çevrimsel basit kesme deneyleri kullanılarak sağlanmıştır. 3 farklı kum türünde 275'den fazla deney yapılmıştır. Deney karakteristiklerinden olan çevrimsel frekans, çevrimsel kayma gerilmesi oranı ve düşey gerilme değerlerinin deney sonuçlarındaki etkileri incelenmiştir. Bunlarla birlikte, kullanılan kum türlerinin ortalama dane şekli ve boyutunun zemin genleşimi ve sıvılaşması üzerindeki etkileri de ele alınmıştır. Zemin genleşimi ve sıvılaşması arasındaki ilişkiyi yakalamak için, en büyük genleşim açısını zeminin göreceli sıkılık ve ortalama efektif gerilme değerlerini kullanarak hesaplayabilen orijinal ampirik bir formül kullanılmıştır. Bu formülde kullanılacak veriler incelenen kum türleri üzerinde yapılmış konsolidasyonlu drenajlı üç eksenli deney sonuçlarından sağlanmıştır. Alınan sonuçlar hem grafiklerle hem de formüllerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on liquefaction and dilatancy, both of which still remain as complex and controversial phenomena in geotechnical engineering. Even though the theoretical link between liquefaction susceptibility and dilatancy characteristics is known in geotechnical literature, quantification and practical definition of this relationship could not be possible due to the difficulties associated with the measurement of dilatancy angle. Thus, the main goal of this study is to develop a simple method which would allow the computation of liquefaction susceptibility based on the dilatancy of the soil. In this study, liquefaction initiation is achieved by cyclic loading which results in cyclic mobility of cohesionless soil samples, using constant-volume direct simple shear tests. Over 275 tests on 3 different sand types were conducted. The individual effects of test characteristics; such as cyclic frequency, cyclic stress ratio and consolidation pressure on test results were investigated. Moreover, the effect of average particle shape and size, both on dilatancy and liquefaction susceptibility was also investigated. Relationship between the peak dilation angle and number of loading cycles to liquefy were obtained from the results of direct simple shear tests and in order to link dilatancy to cyclic mobility, a novel empirical equation was used. This equation enabled the estimation of peak dilatancy from soil's relative density and mean effective stress, using the data obtained from consolidated drained triaxial tests, conducted on the sand types under investigation.