Design, production and testing of a laboratory scale organic rankine cycle system
Laboratuvar ölçekli organik rankine çevrim sisteminin tasarımı, üretimi ve test edilmesi
  1. Tez No: 453614
  2. Yazar: ONUR KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ, DOÇ. DR. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma küçük ölçekli organik Rankine çevrim test düzeneğinin tasarımını, uygulamasını ve devreye alınmasını içermektedir. Buradaki amaç, değişik çevrim akışkanlarının ve ekipmanların performanslarını incelemeye olanak sağlayan esnek bir deney düzeneği oluşturmaktır. Bu çevrim düzeneği, operasyon sırasında veri toplamak amacıyla basınç, sıcaklık ve akış sensörleri ile beraber kurulmuştur. Bu veriler, değişik termodinamik modelleri doğrulamakta kullanılmıştır. Uygun çevrim akışkanlarını bulmak amacıyla 13 akışkan çevresel, fiziksel ve güvenlilik karakteristikleri gözönüne alınarak kıyaslanmıştır. Bu kriterleri sağlayan ve isimleri R134a, R141b, R245ca ve R245fa olmak üzere dört akışkan daha detaylı analiz için seçilmiştir. Maksimum çevrim verimi ve maksimum alınan güç performans göstergeleri olarak seçilmiştir. Çevrim verimine etkisi araştırılmak üzere bir adet ısı geri kazanıcı esanjör sisteme dahil edilmiştir. Termodinamik analizlerin sonucunda, deney düzeneği için çevrim akışkan olarak R134a seçilmiştir. Detaylı devreye alma prosedürleri hazırlanmış ve ön testler yapılmıştır. Maksimum alınan güç ve maksimum çevrim verimi sırasıyla 4.13 kW ve %7.64 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents the thermodynamic design, implementation and commissioning of a small scale organic Rankine cycle test rig. The objective was to design a flexible organic Rankine cycle test rig to study performance of different working fluids and cycle components. The test rig was instrumented with pressure, temperature and flowmeter sensors to collect data from cycle operation. These data was used to validate various thermodynamic models. During the design process; environmental, safety and physical characteristics of 13 different fluids were studied to obtain suitable working fluids. Four fluids namely R134a, R141b, R245ca and R245fa were taken into consideration for further detailed analyses. Maximum cycle efficiency and maximum net power output were considered as performance indicators. A recuperator was integrated into the system to investigate its effect on the cycle efficiency. From the thermodynamic analyses, R134a was adopted as the working fluid for the experimental setup. Detailed commissioning procedures were prepared and preliminary testing was conducted. Maximum net power output and maximum cycle efficiency were found to be 4.13 kW and 7.64\%, respectively.